Rekonvalescence po operaci šedého zákalu a výměně nitrooční čočky. Za jak dlouho po operaci očí se vrátíte do práce?

Jaká omezení Vás čekají po operaci očí? Kdy sednete za volant, můžete sportovat anebo skotačit s dětmi po operaci šedého zákalu nebo výměně nitrooční čočky za multifokální?

Operace šedého zákalu a výměna nitrooční čočky z důvodu odstranění brýlí (na blízko i na dálku) je úplně stejná operace. Jediný rozdíl je v tom, že v případě šedého zákalu je nitrooční čočka zakalená. Navíc v případě šedého zákalu Vám pojišťovna uhradí operaci a úplně základní umělou nitrooční čočku. Po operaci tak budete potřebovat brýle na různé činnosti, podle pooperačního výsledku, Vašeho životního stylu a potřeb.

S BRÝLEMI NEBO BEZ BRÝLÍ?

Pokud si chcete dopřát komfort být úplně bez brýlí anebo alespoň na některé činnosti, můžete si připlatit za nadstandardní čočku – trifokální, EDoF, torickou apod. Jaké jsou mezi nimi rozdíly, si můžete přečíst v článku Nadstandardní nitrooční čočky, jaké jsou rozdíly a hlavní výhody. Benefitům a stinným stránkám konkrétních čoček, které se používají na našem trhu, jsme se věnovali tomto krátkém a velmi přehledném videu: Multifokální, trifokální nebo EDoF nitrooční čočka? Přehledné srovnání a jak si dobře vybrat.

Každopádně ať už se rozhodnete jakkoliv, pooperační období, rychlost regenerace a omezení po operaci platí pro všechny v zásadě stejné.

Jediný rozdíl je v tom, že u některých typů multifokálních nitroočních čoček (např. trifokálních) si mozek musí zvyknout na jiný druh obrazu, který vzniká. Ale to nijak neovlivňuje rychlost hojení a pooperační omezení, která s tím souvisejí.

DOZVÍTE SE:

  • Jaké to bude v hned po operaci – kdy uvidíte a co (ne)smíte dělat
  • Kdy se můžete vrátit do práce
  • Jak rychle se budete moci postarat o domácnost, rodinu a děti
  • Od kdy je bezpečné pracovat na PC a dívat se na televizi
  • Jak brzy se vrátíte za volant
  • Kdy můžete začít sportovat a věnovat se svým koníčkům
  • Jak je to s líčením, sprchováním a mytím vlasů
  • Kdy můžete k moři nebo do sauny

CO (NE)MŮŽETE DĚLAT PO OPERACI OČÍ

Uvedená doporučení vycházejí z průřezu Evropských a Amerických odborných institucí, standardů a “gudelines” špičkových klinik s rozsáhlými zkušenostmi. Pokud se setkáte s trochu jinými informacemi, je to možné, protože pravidla nejsou přesně zakotvená. Doporučení jednotlivých pracovišť v Čechách se mohou od těchto standardů více či méně lišit. U nás nejsou žádné oficiální pokyny a pravidla a vše tak záleží na zkušenosti a znalosti odborníků, kteří péči poskytují. Někteří jsou extrémně opatrní, i když pro to třeba není úplně evidence, někteří zase naopak.

OMEZENÍ V PRVNÍM TÝDNU PO OPERACI

OMEZENÍ OD DRUHÉHO TÝDNE DO 3 MĚSÍCŮ OD OPERACE

JAK DLOUHO PROBÍHÁ HOJENÍ OKA PO VÝMĚNĚ ČOČKY?

Přestože je rekonvalescence po operaci velmi rychlá a většina lidí se vrací během prvního týdne k většině svých činností, je třeba být trpělivý, pokud vše není hned.

Operace může u každého probíhat trochu jinak, každý se hojíme jinak rychle. Je třeba brát v potaz, že hojení po výměně čočky probíhá ve 2 fázích, přičemž ta druhá potřebuje pár týdnů.

  • Během 24 hodin se několika milimetrový řez, kterým se vstupovalo do oka, uzavře a povrch oka je zahojený – proto je pooperační bolestivost a rychlost obnovy vidění tak rychlá
  • V hlubších vrstvách a tkáních oka pod povrchem probíhá proces hojení ještě několik týdnů (cca 4-8), než dojde ke kompletní regeneraci – proto jsou nutná některá omezení delší dobu

Proto je důležité, abyste pečlivě dodržovali režim kapání pooperačních kapek, které obsahují jednak účinné látky zabraňující infekci, ale také složky podporující hojivý proces. Tyto kapky si obvykle budete kapat po dobu 3-4 týdnů.

SUCHÉ OKO PO OPERACI

Drobné narušené nervové tkáně operací může způsobit dočasné potíže se suchým okem, než se vše plně zotaví. Zvláště lidé, kteří už před operací neměli úplně kvalitní slzný film nebo trpěli syndromem suchého oka mohou pociťovat potíže intenzivnější. Pravidelné kapání umělých slz však tento problém obvykle vyřeší. Pokud jsou potíže se suchým okem výraznější, není třeba se tím dlouho trápit, ale naopak brzy navštívit lékaře, který Vám doporučí účinnější kapky a postupy ke zmírnění potíží.

Nezapomeňte, že se jedná jen o dočasný problém, který po několika týdnech od operace a při adekvátní terapii vymizí.

CO JE PRO VÁS NEJDŮLEŽITĚJŠÍ?

Operace je rychlá a bezbolestná, stejně jako rekonvalescence. Naprostá většina lidí se vrací do týdne od operace do zaměstnání a k většině svých běžných činností.

Už druhý den po operaci bývá zraková ostrost lepší než před operací a během týdne dosahuje kvality potřebné pro řízení auta.

Pro bezproblémový průběh hojení a regenerace dodržujte režim kapání doporučených kapek v prvních 3 týdnech a pravidelné kontroly u lékaře.

Reference:

American Academy of Ophthalmology – Cataract Surgery Recovery: Exercising, Driving and Other Activities

Vision Eye Institute – After cataract surgery: a post-surgical guide to recovery and aftercare

NHS UK – Cataract Surgery Recovery

National Eye Institute – Cataract: What You Should Know

Oční klinika Lexum

Oční klinika Neovize

Sdílejte článek:

Facebook
LinkedIn

Sdílejte článek:

Mgr. Regina Chlumská

Zakladatelka a hlavní odborný konzultant MY EYE s více než 20 letou profesionální zkušenosti s lidmi, kteří procházejí rozhodovacím procesem, jak vyřešit své problémy se zrakem. Průkopnice optometrie v ČR v oblasti precizní diagnostiky a možností konzervativní i chirurgické léčby zrakových vad v rámci klinického oboru laserové a nitrooční refrakční chirurgie a chirurgie šedého zákalu. Zastánce medicíny založené na datech více než na dojmech a současně celoživotní student psychologie a východní filosofie. Zastává názor, že celostní, empatický a respektu plný přístup k člověku jsou pro dobrý výsledek stejně důležité, jako odborné know how.

DALŠÍ ČLÁNKY

Jak funguje systém monovision, dokáže vyřešit několik párů brýlí a potíže s viděním na blízko? A čím se liší od metody Presbyond?…
Mám málo dioptrií. Laserová operace očí je riziko a zbytečný zásah do oka! Existuje nějaká hranice, kdy už má smysl přemýšlet o operaci?…
Je lepší počkat s laserovou operací až budete mít děti? Dochází vlivem těhotenství a porodu ke zhoršování dioptrií? …
Je astigmatismus komplikací pro laserovou operaci očí? Měli byste kvůli tomu přestat o operaci vůbec uvažovat? Nebo se smířit s tím, že Vám prostě “něco” zůstane?…
Téměř jistě se setkali s názorem, že se dioptrická vada po laserové operaci očí může vrátit zpět. Je to pravda nebo mýtus? A co na to má vliv?…
“Budu po odstranění brýlí na dálku potřebovat brýle na blízko?”Je to mýtus anebo pravda? Opravdu vyměníte brýle za brýle?…
Zásadní odpovědi na otázky jak se liší různé multifokální nitrooční čočky, proč fungují jinak než multifokální brýle a s jakými kompromisy byste měli počítat….
Mohou přístroje nahradit klasickou léčbu suchého oka kapkami a dalšími zdlouhavými procedurami, které mnohdy selhávají proto, že je těžké je dodržovat?…
Znamená syndrom suchého oka jen nedostatek slz? Je možné, že nadměrně slzíte a přesto můžete mít potíže se suchým okem? Ano, i to je možné, a dokonce docela časté….

MY EYE ČLÁNKY

Odpovědi na vše, na co se ptáte.

PŘIHLASTE SE K ODBĚRU NOVINEK