Seriál “Fakta a mýty o laserových operacích” 5. díl

Mám málo dioptrií. Laserová operace očí je riziko a zbytečný zásah do oka!

Myslíte si, anebo vám to někdo říká, že máte pro operaci příliš málo dioptrií? A že je laserová operace očí riziko a zbytečný zásah? Přeci jen, jde o zrak, tak je lepší neriskovat…. To přeci dává smysl. Anebo ne?

Určitě to není otázka technická, že by nějaký počet dioptrií nebylo možné dobře a bezpečně odstranit. Lasery si hravě poradí klidně i jen se čtvrt dioptrií.

JE JEDNA DIOPTRIE MÁLO A NEBO UŽ DOST?

Takže otázka, kolik dioptrií je málo a kolik už je dost je čistě jen na vás, na vašem subjektivním posouzení. Tedy jestli vás třeba i jen 0,5 nebo 1 dioptrie zásadně omezují ve vašem životním stylu, potřebách a aktivitách. To, co je pro někoho tzv. v pohodě a vůbec by ho nenapadlo nosit brýle nebo dokonce kontaktní čočky, může pro jiného být problém, který řeší.

Například když je někdo třeba velký sportovec a provozuje sporty, při kterých je nutné mít dokonale ostrý zrak, dobrou prostorovou orientaci, rychlou a přesnou reakci, může být i drobná vada na překážku. Stejně tak třeba pro profesionální řidiče, zvláště když často řídí za šera či za tmy, může být i malá vada problém.

PROČ ZA ŠERA VIDÍME HŮŘ?

Protože za zhoršených světelných podmínek dochází přirozeně k rozšíření zorniček, čímž do oka začnou vstupovat paprsky světla, které jsou normálně úzkou zorničkou odcloněny. Což má za následek, že se vada o něco zvětší a působí podstatně větší obtíže než za denního světla. A pokud má někdo i za denního světla zorničky velké, tak pro něj i malá vada může být v noci velmi nepříjemná.

Takže:

DEJTE NA SVŮJ SUBJEKTIVNÍ POCIT, NIKDO JINÝ SE VAŠIMA OČIMA DÍVAT NEBUDE. Každý máme svůj životní styl a individuální nároky na kvalitu vidění, které souvisí s tím, jaké máme zaměstnání nebo jak trávíme volný čas.

REÁLNÁ RIZIKA LASEROVÉ OPERACE

Chápu, že někdo může namítat, že laserová operace je zásah do oka a má svoje rizika, a tak že je u malé vady lepší neriskovat. Zní to určitě smysluplně. Když se ovšem podíváme na data, tak studie opakovaně prokázaly, a poprvé dokonce před více než 20 lety, kdy byly laserové technologie na podstatně jiné úrovni, než jsou dnes, že dlouhodobé nošení kontaktních čoček s sebou přináší rizika, která jsou ve výsledku větší než rizika spojená s laserovými operacemi. A že by někdo vlivem laserové operace snad přišel o zrak, to není zdokumentováno vůbec. A to na celém světě proběhlo více než 40 milionů zákroků. Komplikace laserových operací očí jsou extrémně vzácné a jejich celkový výskyt je průměrně 0,1 až 0,5% a obvykle nejsou závažné a jsou poměrně dobře řešitelné.

RIZIKA POŠKOZENÍ ZRAKU U KONTAKTNÍCH ČOČEK

Naproti tomu riziko vážného poškození zraku následkem zánětu rohovky při nošení kontaktních čoček je 14 % až 48 %, podle toho, jaký byl původce infekce. Šance, že budete mít zánět rohovky je při desetiletém nošení čoček v režimu prodlouženého nošení 172 případů na 10.000 nositelů čoček za 1 rok.

Takže pokud kvůli své oční vadě nosíte kontaktní čočky, pak obavy o zrak není otázka, která by vás měla trápit.

ABY BYLA LASEROVÁ OPERACE BEZPEČNÁ

Nicméně pro absolutní bezpečnost laserových operací je zásadní kvalitní pracoviště, zkušený tým lékařů včetně operatéra, a především velmi podrobné předoperační vyšetření. Protože pokud k nějakým komplikacím u laserových operací dochází, tak je to nejčastěji proto, že se zákrok prováděl na oku, které pro něj nebylo vhodné.

Sdílejte článek:

Facebook
LinkedIn

Sdílejte článek:

Mgr. Regina Chlumská

Zakladatelka a hlavní odborný konzultant MY EYE s více než 20 letou profesionální zkušenosti s lidmi, kteří procházejí rozhodovacím procesem, jak vyřešit své problémy se zrakem. Průkopnice optometrie v ČR v oblasti precizní diagnostiky a možností konzervativní i chirurgické léčby zrakových vad v rámci klinického oboru laserové a nitrooční refrakční chirurgie a chirurgie šedého zákalu. Zastánce medicíny založené na datech více než na dojmech a současně celoživotní student psychologie a východní filosofie. Zastává názor, že celostní, empatický a respektu plný přístup k člověku jsou pro dobrý výsledek stejně důležité, jako odborné know how.

DALŠÍ ČLÁNKY

Jak funguje systém monovision, dokáže vyřešit několik párů brýlí a potíže s viděním na blízko? A čím se liší od metody Presbyond?…
Mám málo dioptrií. Laserová operace očí je riziko a zbytečný zásah do oka! Existuje nějaká hranice, kdy už má smysl přemýšlet o operaci?…
Je lepší počkat s laserovou operací až budete mít děti? Dochází vlivem těhotenství a porodu ke zhoršování dioptrií? …
Je astigmatismus komplikací pro laserovou operaci očí? Měli byste kvůli tomu přestat o operaci vůbec uvažovat? Nebo se smířit s tím, že Vám prostě “něco” zůstane?…
Téměř jistě se setkali s názorem, že se dioptrická vada po laserové operaci očí může vrátit zpět. Je to pravda nebo mýtus? A co na to má vliv?…
“Budu po odstranění brýlí na dálku potřebovat brýle na blízko?”Je to mýtus anebo pravda? Opravdu vyměníte brýle za brýle?…
Zásadní odpovědi na otázky jak se liší různé multifokální nitrooční čočky, proč fungují jinak než multifokální brýle a s jakými kompromisy byste měli počítat….
Mohou přístroje nahradit klasickou léčbu suchého oka kapkami a dalšími zdlouhavými procedurami, které mnohdy selhávají proto, že je těžké je dodržovat?…
Znamená syndrom suchého oka jen nedostatek slz? Je možné, že nadměrně slzíte a přesto můžete mít potíže se suchým okem? Ano, i to je možné, a dokonce docela časté….

MY EYE ČLÁNKY

Odpovědi na vše, na co se ptáte.

PŘIHLASTE SE K ODBĚRU NOVINEK