Multifokální, trifokální nebo EDoF nitrooční čočka? Přehledné srovnání a jak si dobře vybrat.

Se kterou nitrooční čočkou přečtete příbalový leták? S trifokální nebo EDoF multifokální? Nebo snad potřebujete vidět dokonale při řízení? Pak zvolte něco jiného.

Dnes si ukážeme přehledné srovnání benefitů a vedlejších účinků multifokálních nitroočních čoček, které se v současné době nejčastěji používají.

Než si řekneme jejich konkrétní komerční názvy, tak je nejprve musíme rozdělit do 3 základních skupin, na základě jejich fyzikálně optické konstrukce. Ta totiž určuje, jak budou fungovat a jaké mají světlé i stinné stránky. Pokud byste chtěli jít více do detailů, podívejte se na video článek Jaké jsou rozdíly mezi multifokálními nitroočními čočkamiPrincipy fungování multifokálních nitroočních čoček.

Základní druhy multifokálních čoček

1. Trifokální čočky

fungují na fyzikálním principu difrakce – což v praxi znamená ohnutí paprsku světla na kruhovitých mikro schůdcích do tří ohnisek – pro ostré vidění na dálku, na počítač a na blízko.

2. EDoF čočky

EDoF znamená z angličtiny „Extended depth of focus“ tedy čočky s prodlouženým ohniskem nebo jinak s větší hloubkou ostrosti.

Ty fungují na dvou zásadně odlišných principech – prvním je stále princip difrakce, jen ty kroužky s mikro schůdky na čočce jsou trochu jiné. Této skupině říkáme  EDoF multifokální nebo difrakční čočky.

Druhý fyzikálně opticky princip je zcela odlišný od difrakce a nevytváří několik ohnisek najednou. Proto se o nich mluví jako o EdoF monofokálních čočkách. Nebo vylepšených monofokálních čočkách. Přesto ale podobně jako difrakční multifokální čočky umožňují vidět na několik vzdáleností bez brýlí.

Konec fyziky, důležité je, co to znamená v praxi pro Vás, když se rozhodnete pro některou z variant. Začneme tím, na co všechno s různými typy čoček uvidíte bez brýlí.

Jak velkou čekat nezávislost na brýlích?

1. Vidění na dálku a řízení v noci

Je se všemi typy čoček podobné v tom smyslu, že byste se měli pohodlně obejít bez brýlí.

Ale je tu jeden zásadní rozdíl, a to v kvalitě vidění při řízení auta za šera a především v noci – za zhoršených světelných podmínek se totiž více projevují vedlejší světelné fenomény způsobené difrakcí. Nejvíce jsou patrné u trifokálních čoček, o něco méně u EDoF multifokálních čoček.  Jednoznačným vítězem jsou pro kvalitu nočního vidění a řízení tedy EDoF monofokální čočky.

2. Vidění na počítač a střední vzdálenost

Jak je to s viděním na střední vzdálenost – tedy počítač, palubní desku, při vaření apod.? Tady si stojí nejmodernější čočky také docela podobně a na tyto činnosti ve vzdálenosti okolo 80 cm byste se měli obejít také bez brýlí.

3. Čtení většího textu

Např. cenovky, jídelní lístek, noviny, tablet a dnes obvykle i text na smartphonu se slušnou obrazovku. I to byste měli zvládnout bez brýlí, ať zvolíte téměř jakoukoliv variantu.

Nejvíce se čočky liší ve výkonu na čtení drobného textu – tedy návody, složení na výrobku, příbalové letáky, ale i dlouhé čtení knih při horším světle, šití nebo různé drobné kutilství.

4. Čtení drobného textu a detaily

Pokud chcete být bez brýlí i při těchto činnostech, pak musíte zvolit trifokální čočku.

Celkově slabších výsledků dosahují v této oblastí všechny EDoF čočky a také hodně záleží, která se zvolí. Některé jsou lepší, některé horší. Velkou výhodou monofokálních EDoF čoček ale je, že volbou vhodné dioptrické síly čočky je možné o kousek posunout ohnisko jednoho oka na blízko, navodit tzv. mikro monovision, aniž by to jakkoliv rušilo vidění na ostatní vzdálenosti.

Díky tomu je možné zlepšit vidění i na menší text. Tenhle posun u difrakčních čoček možný není, protože by zhoršil celkové vlastnosti takové čočky.

Takže závěrem můžeme říct, že absolutní nezávislost na brýlích umožňují jen trifokální čočky. Míra potřeby slabých brýlí na detaily a drobný text pak závisí na životním stylu, potřebách a částečně také na druhu EDoF čočky, který se zvolí.

Vedlejší efekty multifokálních nitroočních čoček

A na závěr se podíváme na kvalitu obrazu a vedlejší efekty čoček, o kterých se hodně mluví a pro část laické i odborné veřejnosti mohou být důvodem obav.

1. Kvalita vidění za horších světelných podmínek

Celkově kvalita vidění za šera a za tmy je jednoznačně nejlepší s EDoF monofokální čočkou. O poznání hůř vychází trifokální čočka a někde mezi je multifokální difrakční EDoF čočka.

2. Kruhy a tříštění světel

Často popisované vnímání kruhů okolo zdrojů světel a tříštění světla je důsledkem difrakčního principu fungování čočky – týká se tedy nejvíce trifokálních čoček a o něco méně EDoF multifokálních. Naopak se téměř nevyskytuje u EDoF monofokálních čoček.

3. Haló kolem světel a oslnění (glare)

Haló, aura kolem světel a glare neboli oslnění se také výrazněji projevuje u difrakčních typů čoček, ve srovnání s těmi EDoF monofokálními.

Důležité je ale zmínit, že tyto fenomény vnímají do určité míry i citlivější lidé s úplně obyčejnou umělou čočkou na pojišťovnu.

Neuroadaptace – mozek si zvykne na všechno (skoro)

Každopádně mozek je schopen procesem neuroadaptace tyto negativní světelné fenomény z větší části potlačit. Nicméně pro zhruba 10-15 % lidí mohou zůstat i po roce patrné a mohou je rušit.

Tito lidé se ale většinou dají odhalit již během předoperačního vyšetření. A to cílenými dotazy, pečlivým rozhovorem a zájem lékaře nejen o oko, ale i o osobnost, životní styl a nároky na vidění klienta.

Pro ně je pak lepší volbou EDoF monofokální čočka, se kterou sice není možné vidět úplné blechy, ale má naprosté minimum vedlejších fenoménů.

Seznam multifokálních nitroočních čoček

A na úplný závěr slíbené komerční názvy jednotlivých druhů čoček, které jsou vědecky prověřené, od předních světových výrobců. Abyste si mohli vybrat pracoviště, kde je mají k dispozici.

1. Trifokální nitrooční čočky

 • Panoptix (Alcon)
 • Tecnis Synergy (Johnson & Johnson)
 • Fine Vision (Bausch & Lomb)
 • AT Lisa (Carl Zeiss)
 • Ray One trifocal (Rayner)

2. Multifokální (difrakční) EDoF čočky

 • AT Lara (Carl Zeiss)
 • Tecnis Symfony (Johnson & Johnson)

3. EDoF monofokální (vylepšené monofokální)

Nejnovějším typem čoček na trhu je skupina EDoF monofokálních nitroočních čoček.

 • Eyhance (Johnson & Johnson)
 • Vivity (Alcon)
 • Ray One EMV (Rayner)
 • Elon (Medicontur)

Děkuji za pozornost a přeji Vám dobrou ruku při výběru čočky i pracoviště.

Sdílejte článek:

Facebook
LinkedIn

Sdílejte článek:

Mgr. Regina Chlumská

Zakladatelka a hlavní odborný konzultant MY EYE s více než 20 letou profesionální zkušenosti s lidmi, kteří procházejí rozhodovacím procesem, jak vyřešit své problémy se zrakem. Průkopnice optometrie v ČR v oblasti precizní diagnostiky a možností konzervativní i chirurgické léčby zrakových vad v rámci klinického oboru laserové a nitrooční refrakční chirurgie a chirurgie šedého zákalu. Zastánce medicíny založené na datech více než na dojmech a současně celoživotní student psychologie a východní filosofie. Zastává názor, že celostní, empatický a respektu plný přístup k člověku jsou pro dobrý výsledek stejně důležité, jako odborné know how.

DALŠÍ ČLÁNKY

Jak funguje systém monovision, dokáže vyřešit několik párů brýlí a potíže s viděním na blízko? A čím se liší od metody Presbyond?…
Mám málo dioptrií. Laserová operace očí je riziko a zbytečný zásah do oka! Existuje nějaká hranice, kdy už má smysl přemýšlet o operaci?…
Je lepší počkat s laserovou operací až budete mít děti? Dochází vlivem těhotenství a porodu ke zhoršování dioptrií? …
Je astigmatismus komplikací pro laserovou operaci očí? Měli byste kvůli tomu přestat o operaci vůbec uvažovat? Nebo se smířit s tím, že Vám prostě “něco” zůstane?…
Téměř jistě se setkali s názorem, že se dioptrická vada po laserové operaci očí může vrátit zpět. Je to pravda nebo mýtus? A co na to má vliv?…
“Budu po odstranění brýlí na dálku potřebovat brýle na blízko?”Je to mýtus anebo pravda? Opravdu vyměníte brýle za brýle?…
Zásadní odpovědi na otázky jak se liší různé multifokální nitrooční čočky, proč fungují jinak než multifokální brýle a s jakými kompromisy byste měli počítat….
Mohou přístroje nahradit klasickou léčbu suchého oka kapkami a dalšími zdlouhavými procedurami, které mnohdy selhávají proto, že je těžké je dodržovat?…
Znamená syndrom suchého oka jen nedostatek slz? Je možné, že nadměrně slzíte a přesto můžete mít potíže se suchým okem? Ano, i to je možné, a dokonce docela časté….

MY EYE ČLÁNKY

Odpovědi na vše, na co se ptáte.

PŘIHLASTE SE K ODBĚRU NOVINEK