Seriál “Fakta a mýty o laserových operacích” 1. díl

Je to mýtus anebo pravda, že se někomu po laserové operaci vrátily dioptrie?

S tvrzením, že se dioptrická vada po laserové operaci může vrátit se setká snad každý, kdo o ní přemýšlí a začne hledat nějaké informace. Je to skutečně možné? Může na to mít vliv zvolená metoda, věk anebo počet dioptrií? Nebo je to celé nesmysl? Tak proč se to říká???

JAK TO VZNIKLO

Když se na počátku 90. let s laserovými operacemi začínalo, existovala jedna jediná metoda bez ohledu na to, kolik dioptrií, kdo měl – byla to metoda PRK, která se mimochodem používá úspěšně dodnes, ale spíše v ojedinělých případech a pro podstatně omezenější spektrum dioptrií.

Tím, že probíhá na úplném povrchu rohovky, tak pokud se takovou metodou odstraní příliš mnoho dioptrií, tak má rohovka tendenci takto hluboký zákrok zahojit. Tedy navrátit zpátky část tkáně, která se odlaserovala. Ne všechnu, ale část ano, v závislosti na počtu dioptrií. Tím právě může docházet k částečnému návratu dioptrií.

ZÁSADNÍ PŘELOM

Tento problém byl v zásadě zcela odstraněn metodou LASIK na přelomu tisíciletí, která probíhá v podstatně hlubších vrstvách rohovky, a především pod ochrannou rohovkovou lamelou, které si odborně říká flap. Flap je taková čepička, která se před vlastním laserovým ošetřením odklopí a na konci zákroku zase přiklopí zpět.

A tak to pro rohovku vypadá, že se jí nic nestalo a nemá tendenci nic nadbytečně hojit a napravovat. Výsledek je tak stabilní i u velmi vysokých vad třeba i 8 nebo 10 dioptrií. Tato stabilita platí ještě více u nejnovější metody ReLex SMILE, kdy se dokonce tato ochranná čepička prakticky nevytváří, vše probíhá uvnitř rohovky pouze velmi malým vstupem.

CO ŘÍKAJÍ DATA O STABILITĚ PO OPERACI?

I světové studie potvrzují stabilitu obou těchto moderních metod. Po 5 letech má až 90% pacientů maximálně 0,5 dioptrie a 100%, tedy úplně všichni, nejvíce 1 dioptrii. A především jak ukazují přístroje, tak tyto malé dioptrické hodnoty jsou spíše nárůstem dioptrií nových, než nárůstem těch původních a více se vyskytují u lidí, kteří měli před operací vyšší vadu – krátkozrakost nad mínus 6 dioptrií nebo hodně vysoký astigmatismus, nad 3,5 cylindrické dioptrie.

“PSEUDO” NÁVRAT DIOPTRIÍ

Čímž se dostáváme ještě ke druhému případu, kdy lidé mohou tvrdit, že se jim vrátily dioptrie. Ale v tomto případě nejde o skutečný návrat původních, odstraněných dioptrií, ale o vývoj, progresi jejich oční vady. Přístroje tedy měří stále stejné parametry na rohovce, která byla ošetřena laserem, oko ale o malý kousek povyrostlo. Což způsobuje právě ten nárůst vady u krátkozrakých.

Představte si, že zvětšení oka o pouhý 1 mm způsobí vadu zhruba 2,5 dioptrie. Takže stačí i čtvrt milimetru, aby naskočilo okolo 0,5 dioptrie.

Laserové zákroky nedokáží vývoj žádné dioptrické vady zastavit.

Udělají dokonale přesnou korekci toho, co aktuálně máte. A pokud se v průběhu několika let má vada posunout třeba o 1 dioptrii, tak se tak stane. Ale „jedete od 0“ a pokud vám to začne vadit, ve většině případů není problém v průběhu života laserovou operaci zopakovat.

Sdílejte článek:

Facebook
LinkedIn

Mgr. Regina Chlumská

Zakladatelka a hlavní odborný konzultant MY EYE s více než 18 letou profesionální zkušenosti s lidmi, kteří procházejí rozhodovacím procesem, jak vyřešit své problémy se zrakem. Průkopnice optometrie v ČR v oblasti precizní diagnostiky a možností konzervativní i chirurgické léčby zrakových vad v rámci klinického oboru laserové a nitrooční refrakční chirurgie a chirurgie šedého zákalu. Zastánce medicíny založené na datech více než na dojmech a současně celoživotní student psychologie a východní filosofie. Zastává názor, že celostní, empatický a respektu plný přístup k člověku jsou pro dobrý výsledek stejně důležité, jako odborné know how.

Sdílejte článek:

DALŠÍ ČLÁNKY

Se kterou nitrooční čočkou přečtete bez brýlí i příbalový leták? Se kterou uvidíte nejlépe v noci za volantem a která má nejméně vedlejších efektů? Jak si dobře vybrat!…
Na 105 nejdůležitějších kritérií při výběru a indikaci multifokální nitrooční čočky odpovídal panel přísně vybraných očních lékařů specialistů z Ameriky i Evropy….
Tyto dvě vady se se zaměňují často proto, že se mohou projevovat stejně. Přestože je dalekozrakost vada na dálku, může způsobovat potíže s viděním na blízko….
Jsou laserové operace očí nebo výměny nitrooční čočky zcela bezbolestné, jak se tvrdí, anebo je to trochu reklamní trik ze strany klinik, které Vás na operaci lákají….
10 nejčastějších důvodů, kdy pro Vás laserová operace očí není vhodná a profesionální klinika by Vám ji neměla doporučit. Pak je možné se téměř vyhnout všem komplikacím….
Nedávný spotřebitelský výzkum 18 druhů kontaktních čoček od renomovaných výrobců odhalil až 50 000x vyšší koncentraci PFAS než je limit pro pitnou vodu….
Proč někdo potíže se suchým okem po laserové operaci má a jiný ne? Může na to mít vliv zvolená metoda, počet dioptrií a je možné jim vůbec předejít?…
Jak ostré vidění po operaci šedého zákalu nebo výměně nitrooční čočky můžete očekávat během prvního týdne? Proč někdo říká že viděl hned a někdo až za několik týdnů?…
Keratokonus může závažně poškodit zrak a zhoršit kvalitu života. Dnes je ale možné ho zastavit. Důležité je odhalit onemocnění včas a vyhnout se několika věcem….

MY EYE ČLÁNKY

Odpovědi na vše, na co se ptáte.

PŘIHLASTE SE K ODBĚRU NOVINEK