ZHORŠENÉ VIDĚNÍ NA DÁLKU

NEJČASTĚJŠÍ PŘÍČINY

MOŽNOSTI ŘEŠENÍ

KRÁTKOZRAKOST (Myopie)

Krátkozrakost je nejčastější oční vadou na dálku, v našich zeměpisných šířkách postihuje zhruba pětinu populace.

Krátkozraký člověk vidí bez brýlí rozmazaně na dálku a oko nemá žádnou možnost tuto vadu kompenzovat. Na rozdíl od dalekozrakosti, kde je oko schopno do jisté míry a věku si pomoci akomodací.

Krátkozrací lidé jsou tedy nejčastěji od mládí závislí na brýlích či kontaktních čočkách. V brýlích mají rozptylné čočky, které jim zmenšují obraz i oči za brýlemi.

Krátkozrakost také znamená dobré vidění na “krátko”, ale špatné na dálku.  To začne být důležité po zhruba       45. roce života, kdy začne mít krátkozraký člověk problém, že přes své brýle nebo čočky nevidí dobře na blízké předměty a později ani na počítač. A dle toho, kolik má dioptrií, si musí dávat předměty do zcela konkrétní vzdálenosti, což je zvláště nepohodlné u vad nad 3 dioptrie. Začíná tedy kolotoč neustálého nandavání a sundavání brýlí.

KONZULTACE

Když potřebujete osobní přístup, rychlost či druhý názor.
Cena od 1.000 Kč

ASTIGMATISMUS

Zní možná trochu komplikovaně (má kromě speciálních, cylindrických dioptrií i nějaké stupně), ale jde o zcela běžnou vadu způsobenou více oválně než kulovitě zakřivenou rohovkou na povrchu oka. Do 0,5 cylindrické dioptrie je zcela běžný a pokud by k němu nebyla jiná vada, ani bychom o něm nevěděli.

Hodnoty astigmatismu nad 1,5 dioptrie se nevyskytují příliš často a po dokončení růstu přední části oka (okolo 12. roku života) se téměř nemění.

Pokud se astigmatismus objeví později, není stabilní a zhoršuje se, může to být projevem onemocnění rohovkykeratokonus. Toto onemocnění je dnes naštěstí dobře léčitelné, důležité je včas ho odhalit.

Ani vyšší hodnoty přirozeného astigmatismu, které sice způsobují větší deformaci obrazu a mnohdy horší snášenlivost brýlové korekce, však nejsou žádnou patologií a komplikací. Ani pro nošení kontaktních čoček ani pro laserovou korekci zraku, jak se někdy lidé mylně domnívají.

Zajímá Vás, zda máte astigmatismus?

MY EYE ČLÁNKY

Odpovědi na vše, na co se ptáte.

KDE JE TO JEŠTĚ OSTRÉ?

Pokud byste si chtěli představit, na jakou vzdálenost vidí krátkozraký ještě ostře, stačí převrátit hodnotu dioptrií a získáte ostré ohnisko v metrech. Dál už je vše rozmazané.

Čočky?
Laser?
Brýle?

JAKÁ JSOU ŘEŠENÍ?

Žádná vada není přílš malá, aby bylo “zbytečné” ji korigovat, pokud Vás v životě limituje. 

Výběr vhodného a efektivního řešení vždy záleží na :

Dle posledních odborných studií dnes moderní laserové metody nepřevyšují rizika spojená s nošením kontaktních čoček, některé dokonce tvrdí i opak. 

PŘEMÝŠLÍTE O 
KONTAKTNÍCH ČOČKÁCH?

Pro zdravé a bezpečné nošení kontaktních čoček doporučujeme věnovat pozornost.

Nedávný spotřebitelský výzkum 18 druhů kontaktních čoček od renomovaných výrobců odhalil až 50 000x vyšší koncentraci PFAS než je limit pro pitnou vodu….
To, jaký roztok k péči o kontaktní čočky zvolíte, zásadně ovlivňuje nejen to, jestli dostanete zánět nebo ne, ale také jak čočky budete snášet v oku. A nejsou všechny…….
Tato paralela je zvláště přiléhavá když přemýšlíme o bezpečnosti laserových operací očí. Málokdo si dokáže představit, že by mohl při nošení čoček přijít o zrak, ale při …

JE NĚKDO NA OPERACI UŽ MOC STARÝ?

V zásadě neexistuje žádná věková hranice, kdy by bylo na operační řešení krátkozrakosti pozdě a bylo tzv. lepší si svou vadu nechat. Vše závisí na Vašem životním stylu a nárocích na vidění.

Existují lidé, kteří celý život nepotřebují brýle. Ale ani tito lidé nemají žádnou zázračnou bystrozrakost. Jejich oči mají menší stupeň krátkozrakosti, který jim umožňuje vidět větší text i v pozdním věku. A pokud nepotřebují vidět perfektně na dálku nebo luštit příbalové letáky, tak to neřeší. V dnešní době ale má většina lidí obvykle nároky na kvalitu vidění větší.

Nikdy není pozdě

LASEROVÁ OPERACE?

Pokud přemýšlíte o laserové korekci své krátkozrakosti, na tyto otázky je dobré znát odpověď, než se vydáte na oční kliniku.

“Budu po odstranění brýlí na dálku potřebovat brýle na blízko?”Je to mýtus anebo pravda? Opravdu vyměníte brýle za brýle?…
Přemýšlíte o laserové operaci očí, ale narážíte z více zdrojů na možná i protichůdné informace o vlivu těhotenství a porodu na nárůst dioptrií? A je tedy lepší počkat s o…
Racionálně jsem měla jasno, jdu na laser, nemám pochybnosti, že by se mělo cokoliv stát. Ale emocionálně jsem to příliš nezvládala. Trpím totiž od dětství tzv. „syndromem…

MY EYE ČLÁNKY

Odpovědi na vše, na co se ptáte.

Vstupte do testu

Vyplňte údaje níže a projděte si tříkrokovým testem.

PŘIHLASTE SE K ODBĚRU NOVINEK