Komplikace operace šedého zákalu

Jaké jsou nejčastější komplikace operace šedého zákalu, pravděpodobnost jejich vzniku a závažnost?

Podíváme se jak na ty, které mohou vzniknout při samotné operaci, ale i na ty pooperační a dlouhodobé. Na reálná data opřená o světové studie na tisících očích.

JE TŘEBA SE BÁT?

Operace šedého zákalu je nejčastější a nejbezpečnější operace na lidském těle. Jen v České republice se jich ročně provádí okolo 120 000 až 150 000 a míra komplikací je v porovnání s jinými zákroky skutečně velmI nízká. Nicméně žádná operace nemůže být bez rizika. Vždy, když se o nějaké rozhodujeme, měli bychom zvážit, jejich míru a závažnost versus závažnost a následky toho, když operaci nepodstoupíme.

A s operací šedého zákalu tomu není jinak. Mělo by Vás zajímat, jaká je pravděpodobnost, že by mohlo dojít k závažnému poškození zraku, těžké infekci oka, odchlípení sítnice, druhotnému šedému zákalu a dalším. Je třeba třeba se obávat, čeho, jsou případné komplikace řešitelné? Je možné jim předcházet? Nejen, že Vám na všechny tyto otázky odpovíme, ale pomůžeme Vám s rozhodováním, jestli operaci podstoupit či nepodstoupit případně získat klid a nadhled, pokud již máte termín.

OČI MAJÍ PRIVILEGOVANÉ POSTAVENÍ

Všichni se právem obáváme o svůj zrak. A tak není divu, že představa, jak nám někdo, jakkoliv erudovaný, “strká” nějaké nástroje do oka a něco tam s nimi provádí, je pro většinu z nás přímo děsivá. Že přijdeme třeba o nohu, to je strašná představa, ale o zrak, to je téměř nepředstavitelné.

Tělo je neskutečně moudré, neboť obvykle orgány, které jsou pro nás životně důležité, máme buď párové, mají extrémní regenerační schopnosti, a nebo mají v těle nějaké “výsostné” postavení, které je chrání. A oči k těmto privilegovaným orgánům patří (dalšími jsou například mozek, pohlavní orgány, ledviny a játra), což je určitě další dobrá zpráva.

Sdílejte článek:

Facebook
LinkedIn

Mgr. Regina Chlumská

Zakladatelka a hlavní odborný konzultant MY EYE s více než 18 letou profesionální zkušenosti s lidmi, kteří procházejí rozhodovacím procesem, jak vyřešit své problémy se zrakem. Průkopnice optometrie v ČR v oblasti precizní diagnostiky a možností konzervativní i chirurgické léčby zrakových vad v rámci klinického oboru laserové a nitrooční refrakční chirurgie a chirurgie šedého zákalu. Zastánce medicíny založené na datech více než na dojmech a současně celoživotní student psychologie a východní filosofie. Zastává názor, že celostní, empatický a respektu plný přístup k člověku jsou pro dobrý výsledek stejně důležité, jako odborné know how.

Sdílejte článek:

DALŠÍ ČLÁNKY

Se kterou nitrooční čočkou přečtete bez brýlí i příbalový leták? Se kterou uvidíte nejlépe v noci za volantem a která má nejméně vedlejších efektů? Jak si dobře vybrat!…
Na 105 nejdůležitějších kritérií při výběru a indikaci multifokální nitrooční čočky odpovídal panel přísně vybraných očních lékařů specialistů z Ameriky i Evropy….
Tyto dvě vady se se zaměňují často proto, že se mohou projevovat stejně. Přestože je dalekozrakost vada na dálku, může způsobovat potíže s viděním na blízko….
Jsou laserové operace očí nebo výměny nitrooční čočky zcela bezbolestné, jak se tvrdí, anebo je to trochu reklamní trik ze strany klinik, které Vás na operaci lákají….
10 nejčastějších důvodů, kdy pro Vás laserová operace očí není vhodná a profesionální klinika by Vám ji neměla doporučit. Pak je možné se téměř vyhnout všem komplikacím….
Nedávný spotřebitelský výzkum 18 druhů kontaktních čoček od renomovaných výrobců odhalil až 50 000x vyšší koncentraci PFAS než je limit pro pitnou vodu….
Proč někdo potíže se suchým okem po laserové operaci má a jiný ne? Může na to mít vliv zvolená metoda, počet dioptrií a je možné jim vůbec předejít?…
Jak ostré vidění po operaci šedého zákalu nebo výměně nitrooční čočky můžete očekávat během prvního týdne? Proč někdo říká že viděl hned a někdo až za několik týdnů?…
Keratokonus může závažně poškodit zrak a zhoršit kvalitu života. Dnes je ale možné ho zastavit. Důležité je odhalit onemocnění včas a vyhnout se několika věcem….

MY EYE ČLÁNKY

Odpovědi na vše, na co se ptáte.

PŘIHLASTE SE K ODBĚRU NOVINEK