Jaké jsou nejčastější komplikace operace šedého zákalu, pravděpodobnost jejich vzniku a závažnost?
Podíváme se jak na ty, které mohou vzniknout při samotné operaci, ale i na ty pooperační a dlouhodobé. Na reálná data opřená o světové studie na tisících očích.
JE TŘEBA SE BÁT?
Operace šedého zákalu je nejčastější a nejbezpečnější operace na lidském těle. Jen v České republice se jich ročně provádí okolo 120 000 až 150 000 a míra komplikací je v porovnání s jinými zákroky skutečně velmI nízká. Nicméně žádná operace nemůže být bez rizika. Vždy, když se o nějaké rozhodujeme, měli bychom zvážit, jejich míru a závažnost versus závažnost a následky toho, když operaci nepodstoupíme.
A s operací šedého zákalu tomu není jinak. Mělo by Vás zajímat, jaká je pravděpodobnost, že by mohlo dojít k závažnému poškození zraku, těžké infekci oka, odchlípení sítnice, druhotnému šedému zákalu a dalším. Je třeba třeba se obávat, čeho, jsou případné komplikace řešitelné? Je možné jim předcházet? Nejen, že Vám na všechny tyto otázky odpovíme, ale pomůžeme Vám s rozhodováním, jestli operaci podstoupit či nepodstoupit případně získat klid a nadhled, pokud již máte termín.
OČI MAJÍ PRIVILEGOVANÉ POSTAVENÍ
Všichni se právem obáváme o svůj zrak. A tak není divu, že představa, jak nám někdo, jakkoliv erudovaný, “strká” nějaké nástroje do oka a něco tam s nimi provádí, je pro většinu z nás přímo děsivá. Že přijdeme třeba o nohu, to je strašná představa, ale o zrak, to je téměř nepředstavitelné.
Tělo je neskutečně moudré, neboť obvykle orgány, které jsou pro nás životně důležité, máme buď párové, mají extrémní regenerační schopnosti, a nebo mají v těle nějaké “výsostné” postavení, které je chrání. A oči k těmto privilegovaným orgánům patří (dalšími jsou například mozek, pohlavní orgány, ledviny a játra), což je určitě další dobrá zpráva.