Komplikace operace šedého zákalu

Jaké jsou nejčastější komplikace operace šedého zákalu, pravděpodobnost jejich vzniku a závažnost?

Podíváme se jak na ty, které mohou vzniknout při samotné operaci, ale i na ty pooperační a dlouhodobé. Na reálná data opřená o světové studie na tisících očích.

JE TŘEBA SE BÁT?

Operace šedého zákalu je nejčastější a nejbezpečnější operace na lidském těle. Jen v České republice se jich ročně provádí okolo 120 000 až 150 000 a míra komplikací je v porovnání s jinými zákroky skutečně velmI nízká. Nicméně žádná operace nemůže být bez rizika. Vždy, když se o nějaké rozhodujeme, měli bychom zvážit, jejich míru a závažnost versus závažnost a následky toho, když operaci nepodstoupíme.

A s operací šedého zákalu tomu není jinak. Mělo by Vás zajímat, jaká je pravděpodobnost, že by mohlo dojít k závažnému poškození zraku, těžké infekci oka, odchlípení sítnice, druhotnému šedému zákalu a dalším. Je třeba třeba se obávat, čeho, jsou případné komplikace řešitelné? Je možné jim předcházet? Nejen, že Vám na všechny tyto otázky odpovíme, ale pomůžeme Vám s rozhodováním, jestli operaci podstoupit či nepodstoupit případně získat klid a nadhled, pokud již máte termín.

OČI MAJÍ PRIVILEGOVANÉ POSTAVENÍ

Všichni se právem obáváme o svůj zrak. A tak není divu, že představa, jak nám někdo, jakkoliv erudovaný, “strká” nějaké nástroje do oka a něco tam s nimi provádí, je pro většinu z nás přímo děsivá. Že přijdeme třeba o nohu, to je strašná představa, ale o zrak, to je téměř nepředstavitelné.

Tělo je neskutečně moudré, neboť obvykle orgány, které jsou pro nás životně důležité, máme buď párové, mají extrémní regenerační schopnosti, a nebo mají v těle nějaké “výsostné” postavení, které je chrání. A oči k těmto privilegovaným orgánům patří (dalšími jsou například mozek, pohlavní orgány, ledviny a játra), což je určitě další dobrá zpráva.

Sdílejte článek:

Facebook
LinkedIn

Sdílejte článek:

Mgr. Regina Chlumská

Zakladatelka a hlavní odborný konzultant MY EYE s více než 20 letou profesionální zkušenosti s lidmi, kteří procházejí rozhodovacím procesem, jak vyřešit své problémy se zrakem. Průkopnice optometrie v ČR v oblasti precizní diagnostiky a možností konzervativní i chirurgické léčby zrakových vad v rámci klinického oboru laserové a nitrooční refrakční chirurgie a chirurgie šedého zákalu. Zastánce medicíny založené na datech více než na dojmech a současně celoživotní student psychologie a východní filosofie. Zastává názor, že celostní, empatický a respektu plný přístup k člověku jsou pro dobrý výsledek stejně důležité, jako odborné know how.

DALŠÍ ČLÁNKY

Jaké jsou na základě dat na tisících očí šance, že Vám po laserové operaci nezůstanou žádné dioptrie? Má na to vliv velikost vady nebo laserová metoda?…
Mohou přístroje nahradit klasickou léčbu suchého oka kapkami a dalšími zdlouhavými procedurami, které mnohdy selhávají proto, že je těžké je dodržovat?…
Znamená syndrom suchého oka jen nedostatek slz? Je možné, že nadměrně slzíte a přesto můžete mít potíže se suchým okem? Ano, i to je možné, a dokonce docela časté….
Jak účinná a bezpečná je laserová metoda PRESBYOND pro řešení očních vad ve středním věku? Co (NE)dokáže a je výsledek trvalý?…
Mohou komplikace laserové operace femto LASIK ohrozit Váš zrak? Jak jsou časté, závažné a hrozí návrat dioptrií?…
Souvisí spolu nějak multifokální brýle a multifokální nitrooční čočky? Měli byste se čočkám vyhnout, pokud máte špatnou zkušenost s multifokálními brýlemi?…
Schováváme své obavy z operace očí za příliš vysokou cenu? Proč je snazší říct “je to drahé” než “já se bojím”. Zkušenosti těch, kteří si tím prošli, jsou výmluvné….
Mohou komplikace laserové operace SMILE ohrozit Váš zrak? Jak jsou časté, závažné a hrozí návrat dioptrií?…
Jak je možné, že se můžete setkat s lidmi, kteří podstoupili laserový zákrok po 50. roce a jsou velmi spokojení, když se říká, že po 45. roce není laserová operace vhodná…

MY EYE ČLÁNKY

Odpovědi na vše, na co se ptáte.

PŘIHLASTE SE K ODBĚRU NOVINEK