Syndrom suchého oka od A do Z. Díl I. – příčiny, příznaky, klasická léčba.

Znamená syndrom suchého oka jen nedostatek slz? Je možné, že nadměrně slzíte a přesto můžete mít potíže se suchým okem?

Ano, i to je možné, a dokonce docela časté. Syndrom suchého oka trápí okolo 20 % – 30 % populace starší 50 let. To, jestli Vás čekají potíže se suchýma očima je závislé na mnoha faktorech. Některé z nich ovlivnit můžete, jiné, jako třeba věk, jen těžko.

Rizikové faktory pro vznik syndromu suchého oka

Rizikové faktory můžeme rozdělit do dvou skupin – vnitřní, které jsou přímo odpovědné za vznik a vnější, které přispívají ke zhoršení potíží. Rizikovými faktory, které se dávají přímo do souvislosti s rozvojem syndromu suchého oka patří:

 • vyšší věk
 • ženské pohlaví
 • hormonál­ní dysbalance
 • užívání někte­rých léků
 • autoimunitní onemocnění
 • prodělání některých očních operací
 • nošení kontaktních čoček
 • nedosta­tek vitaminu A a některých prospěšných omega nenasycených mastných kyselin ve stravě

Tyto vnější faktory sice nejsou za vznik suchého oka primárně zodpovědné, ale přispívají ke zhoršení projevů:

 • pobyt v klimatizovaném prostředí
 • práce na počítači a dlouhé čtení
 • znečištěný vzduch
 • nízká vlhkost okolního vzduchu
 • mrazivé a větrné počasí

PŘÍZNAKY SUCHÉHO OKA

Mezi klasické potíže patří pocit suchosti, cizího tělíska nebo písku v očích, pálení, řezání, světloplachost i dočasné rozmazávání vidění. Přestože to může znít nesmyslně, tak mnoho lidí, kteří trpí syndromem suchého oka a mají řadu těchto potíží, paradoxně trápí i nadměrné slzení.

Jak se dočtete dále, tak to má své důvody a nadměrné množství slz neznamená kvalitní slzný film. Navíc dlouhodobé dráždění jemné kůže v okolí očí slaným roztokem slz může také nepříjemně potrápit.

K subjektivním potížím se mohou přidávat i zánětlivé reakce infekčního i neinfekčního původu, které mohou situaci ještě více zkomplikovat a bývají spojené s červenáním očí.  Skutečně těžký syndrom suchého oka, který doprovází některá celková (autoimunitní) onemocnění, může závažným způsobem poškodit zrak a kvalitu života.

SLZY NEJSOU JEN SLANÁ VODA – složení slz

Náš slzný film je poměrně sofistikovaná tekutina, která má několik důležitých částí – vrstev. A k rozvoji suchého oka stačí, aby funkce třeba jen jedné z nich byla porušena, což má za následek narušení celkové stability a homeostázy celého slzného filmu.

Vrstvy slzného filmu
zdroj: American Academy of Ophtalmology

1. Trochu “hlenu”…..

Úplně nejspodnější vrstva, která je v kontaktu s povrchem oka, se jmenuje „mucinová”. Je tvořena gelovitým (hlenovitým) typem proteinu – mucinem, který tyto buňky produkují a jeho hlavní rolí je, aby byl povrch oka dobře smáčivý. Jinými slovy, aby nedrhnul a dobře klouzal.

2. Hodně vody…

Největší částí slzného filmu je vodní vrstva, produkovaná převážně slznou žlázou. Jsou v ní obsaženy důležité látky pro udržení správných osmotických, lubrikačních a ochranných vlastností slzného filmu.

3. Trochu tuku….to je nejvíc!

Povrchová část slzného filmu je tvořena tukovou vrstvou, která zabraňuje rychlému odpa­řování. Je proto naprosto zásadní pro stabilitu nebo zjednodušeně udržení celistvé vrstvy slzného filmu na povrchu oka. Tukové částečky se do slzného filmu dostávají prostřednictvím žlázek (tzv. meibomských), které máme v ploše horního i dolního víčka a které ústí na víčkových okrajích.

Pokud jsou vývody meibomských žláz neprůchodné anebo sekret, který produ­kují je příliš hustý, máme problém se suchýma očima, bez ohledu na to, že jinak máme dostatek slz.

Hodně slzíte a přesto máte suché oči?

Při poruše tukové složky slzného filmu se slzy rychle odpařují, což z dlouhodobého hlediska vede k tomu, že jsou naše oči nedostatečně zvlhčovány a povrch oka osychá. Což vede k dráždění a reflexní reakci slzné žlázy, která zvýší svou produkci, aby oko ochránila.

Jenže slzám chybí tuk, který by je zahustil a zabránil jejich odpařování, takže se situace příliš nelepší. A umělé slzy v tomto případě také mnoho nepomáhají, pokud neobsahují i tukové látky. Syndrom suchého oka tedy primárně nemusí znamenat nedostatek slz a paradoxně jich někdy může být i více a přesto má člověk příznaky suchého oka.

MOŽNOSTI LÉČBY

Proto, aby mohla být léčba úspěšná, je důležitá detailní diagnostika. Ta se zaměřuje nejen na závažnost symptomů, ale především na rozklíčování příčiny vzniku syndromu suchého oka a také na to, která složka slzného filmu je nejvíce postižená. A na to se pak zaměřuje léčba. Pokud je příčina i v celkovém onemocnění (např. autoimunitním), užívání některých léků nebo okolností, které stav zhoršují (např. suchý či znečištěný vzduch), je potřeba pokusit se ovlivnit i tyto faktory.

Příčinou 80 % potíží se suchým okem je porušená funkce či zánět meibomských žláz, které jsou zodpovědné za dodávání tukových částic do slzného filmu.

To způsobuje, že slzný film není dostatečně „mastný“ a tím pádem stabilní a rychle se odpařuje z povrchu oku. Pouze zhruba 10 % případů suchého oka je spojeno primárně s nedostatečným množstvím slz. Vzácností nejsou ani kombinace více příčin dohromady.

KLASICKÁ LÉČBA

Léčba suchého oka se vždy odvíjí od hlavních příčin, které stojí za poruchou slzného filmu. A protože v drtivé většině případů je hlavním problémem (nebo alespoň součástí), dysfunkce meibomských žlázek, zaměřuje se hodně pozornosti na tuto oblast. Aby došlo k obnovení rovnováhy a stability slzného filmu, potlačení zánětu a zlepšení příznaků, klasická léčba podle příčiny a závažnosti projevů může zahrnovat:

 • speciální hygienu a péči o víčka a jejich okraje
 • teplé obklady a pravidelné masáže víčkových okrajů
 • různé druhy zvlhčujících kapek
 • kapky či léky s obsahem látek k potlačení zánětu
 • v případě bakteriální infekce podávání antibiotik
 • podávání omega 3 mastných kyselin
 • dočasné (rozpustné) nebo trvalé zátky do slzných bodů

Při léčbě suchého oka je třeba trpělivost a hlavně pravidelnost. Což bývá častým kamenem úrazu v úspěšnosti léčby.

Kápnout si do oka umělé slzy až v případě, kdy oči řežou a jsou červené, je pozdě!

Oči řežou proto, že povrch je „oschlý“, červené mohou být pro to, že je tam třeba zánětlivá reakce atd. A tomuto je třeba primárně předcházet. Proto je například nutné si kapat i v době, kdy oči nepálí a nejsou červené. 

zdroj: Shutterstock

Procedury spojené s klasickou léčbou jsou často zdlouhavé a náročné na dodržování, zvláště z dlouhodobého hlediska, což negativně ovlivňuje úspěšnost léčby. Proto může být vhodné, pokud se klasická léčba zkombinuje s přístrojovou terapií, která funguje na různých principech a podle toho se liší i její výsledky i možnost nežádoucích účinků. Tomuto typu léčby a jedné z posledních novinek na poli přístrojové terapie syndromu suchého oka – přístroji Rexon Eye ®, se budeme věnovat v druhém díle toho seriálu.

Sdílejte článek:

Facebook
LinkedIn

Sdílejte článek:

Mgr. Regina Chlumská

Zakladatelka a hlavní odborný konzultant MY EYE s více než 20 letou profesionální zkušenosti s lidmi, kteří procházejí rozhodovacím procesem, jak vyřešit své problémy se zrakem. Průkopnice optometrie v ČR v oblasti precizní diagnostiky a možností konzervativní i chirurgické léčby zrakových vad v rámci klinického oboru laserové a nitrooční refrakční chirurgie a chirurgie šedého zákalu. Zastánce medicíny založené na datech více než na dojmech a současně celoživotní student psychologie a východní filosofie. Zastává názor, že celostní, empatický a respektu plný přístup k člověku jsou pro dobrý výsledek stejně důležité, jako odborné know how.

DALŠÍ ČLÁNKY

Jak funguje systém monovision, dokáže vyřešit několik párů brýlí a potíže s viděním na blízko? A čím se liší od metody Presbyond?…
Mám málo dioptrií. Laserová operace očí je riziko a zbytečný zásah do oka! Existuje nějaká hranice, kdy už má smysl přemýšlet o operaci?…
Je lepší počkat s laserovou operací až budete mít děti? Dochází vlivem těhotenství a porodu ke zhoršování dioptrií? …
Je astigmatismus komplikací pro laserovou operaci očí? Měli byste kvůli tomu přestat o operaci vůbec uvažovat? Nebo se smířit s tím, že Vám prostě “něco” zůstane?…
Téměř jistě se setkali s názorem, že se dioptrická vada po laserové operaci očí může vrátit zpět. Je to pravda nebo mýtus? A co na to má vliv?…
“Budu po odstranění brýlí na dálku potřebovat brýle na blízko?”Je to mýtus anebo pravda? Opravdu vyměníte brýle za brýle?…
Zásadní odpovědi na otázky jak se liší různé multifokální nitrooční čočky, proč fungují jinak než multifokální brýle a s jakými kompromisy byste měli počítat….
Mohou přístroje nahradit klasickou léčbu suchého oka kapkami a dalšími zdlouhavými procedurami, které mnohdy selhávají proto, že je těžké je dodržovat?…
Znamená syndrom suchého oka jen nedostatek slz? Je možné, že nadměrně slzíte a přesto můžete mít potíže se suchým okem? Ano, i to je možné, a dokonce docela časté….

MY EYE ČLÁNKY

Odpovědi na vše, na co se ptáte.

PŘIHLASTE SE K ODBĚRU NOVINEK