Multifokální, trifokální, torická, asferická nitrooční čočka???
Jaké všechny existují a jaké oční potíže (ne)dokáží vyřešit. Zorientujte se konečně v různých nitroočních čočkách, pokud Vás čeká operace šedého zákalu a nebo se chcete zbavit několika párů brýlí.
JAK SE LIŠÍ ČOČKA “NA POJIŠŤOVNU” OD NADSTANDARDNÍ?
Je skvělé, že je možné, stejně jako třeba u zubaře, se i v rámci operace šedého zákalu rozhodovat o tom, jestli chcete jen to, co je hrazeno z veřejného zdravotního pojištění nebo si dopřát nějaký ten “nadstandard”.
Ale samozřejmě je důležité si položit otázku, jestli by pro Vás takový “nadstandard” měl vůbec nějaký význam a nebo je to jen vytahování poskytovatelů oční péče peněz z Vašich kapes a žádný hmatatelný (či spíše viditelný) přínos by to pro Vás nemělo.
Umělá nitrooční čočka, kterou dostanete v rámci standardní operace šedého zákalu, má jediný úkol – zbavit Vás šedého zákalu. Nic víc, nic míň. Takže tím jistě zásadním způsobem pomůže k tomu, aby se zlepšila kvalita vidění. Ale již neřeší příliš otázku míry kvantity vidění a nezávislosti na brýlích po operaci. Tedy jestli budete mít brýle jedny, dvoje, troje nebo žádné. Jak uvidíte za šera a v noci a nebo jestli budete mít po operaci třeba astigmatismus, který zhoršuje vidění do dálky i na blízko.
Nadstandardní nitrooční čočky, podle toho, jakou si vyberete a kolik si můžete dovolit do svých očí investovat, mohou kromě šedého zákalu vyřešit i mnoho dalších očních potíží. Určitě je dobré udělat si před operací jasno, jaké jsou Vaše preference ve vidění. Jedním ze standardizovaných testů je tento TEST ZRAKOVÝCH PREFERENCÍ.
Ale samozřejmě nadstandardní nitrooční čočky nejsou nutné pro každého a ne každý jejich přínosy ocení. Každý jsme jiný a máme rozdílné představy a nároky na vidění. Ale když už se má rozhodovat o Vašem vidění na dalších dvacet, třicet let, je dobré vědět, jaké jsou možnosti.