Seriál “Fakta a mýty o laserových operacích” 5. díl

Je astigmatismus komplikací pro laserovou operaci očí?

Stále mě překvapuje, kolik lidí si myslí, že astigmatismus je určitou komplikací pro laserovou operaci. Ale vlastně se není čemu divit, protože když začnete hledat informace o astigmatismu na internetu, začnou na vás vyskakovat i docela strašidelné věci.

ASTIGMATISUMS JE PŘIROZENÝ

Teď se omlouvám všem, kteří si až doposud mysleli, že mají něco mimořádného. Ale astigmatismus je úplně normální dioptrická vada, jen dioptrie, které se ke korekci používají, mají trochu jiný fyzikálně optický princip, nazývají se cylindry a mají nějakou osu. A také když vám je dají do brýlí poprvé, tak může chvíli trvat, než si na ně zvyknete. Ale jinak opravdu nejde o nic mimořádného, natož závažného. Navíc negativní dopad na kvalitu a ostrost vidění je podstatně menší než u klasických dioptrických vad.

Astigmatismus totiž způsobuje spíše určitou deformaci obrazu, jeho roztažení do šířky nebo výšky nejčastěji, než typické rozmazání, jako je tomu třeba u krátkozrakosti nebo vetchozrakosti.

Dokonce astigmatismus zhruba do 0,5 cylindrické dioptrie je možné považovat za určitou přirozenou nedokonalost oka, kterou není třeba korigovat.

PŘÍČINY A ZÁVAŽNOST ASTIGMATISMU

Nejčastější příčinou je, že rohovka, což je ta průhledná část na povrchu oka, skrz kterou se díváme ven, není dokonale kulatá, ale spíše oválná. Méně často se astigmatismus může také vyskytnout na nitrooční čočce.

A pokud byste k tomu neměli krátkozrakost nebo jinou klasickou dioptrickou vadu, vůbec byste nevěděli, že nějaký astigmatismus máte.

Další pomyslnou výhodu astigmatismu je, že nejčastěji není větší než 1 až 1,5 cylindrické dioptrie, jen málokdy přesahuje 2 a zcela výjimečně 3 dioptrie. A pokud není znakem jiných, poměrně vzácných onemocnění oka nebo úrazu, tak je v zásadě od mládí stabilní a nezvětšuje se. Na rozdíl od jiných dioptrických vad.

CO (NE)DOKÁŽE LASER

Takže moderní laserové technologie s přítomností astigmatismu počítají a zcela automaticky ho samozřejmě odstraňují, a to až do výše okolo 6 cylindrických dioptrií. V případě metody SMILE je to 5 dioptrií.

I když v takto extrémních případech bývá potřeba provést doplňující zákrok, aby se hodnoty snížily k nule, ale možné to je.

Odborné studie na téma dioptrické stability po laserovém zákroku potvrzují, že až do výše okolo 3,5 dioptrie astigmatismu je výsledek po operaci stabilní a trvalý.

U vyšších hodnot astigmatismu, které jak jsme si říkali na začátku, jsou poměrně vzácné, může vlivem určité tvarové paměti rohovky docházet v čase k mírnému návratu malé části astigmatismu. Nicméně pokud je to rušivé, tak není problém laserový zákrok zopakovat.

KDY JE ASTIGMATISMUS NEBEZPEČNÝ

Existuje ale poměrně vzácný stav, kdy astigmatismus problémem být skutečně může. Ale v tomto případě se nejedná o prostý astigmatismus, ale je projevem onemocnění oka, kterému se říká keratokonus, a to je určitě zásadní kontraindikací klasické laserové operace, protože ta by onemocnění mohla zhoršit.

Ale nemusíte mít obavy, na tento typ astigmatismu, kterému si říká také nepravidelný, se přijde při podrobném vstupním vyšetření. Na speciálních přístrojích je totiž snadno odlišitelný od toho zdravého, pravidelného.

Takže pokud víte, že máte astigmatismus, tak to určitě není něco, co by vám mělo bránit v uvažování o laserové operaci.

Zásadní je kvalitní předoperační vyšetření, při kterém se ukáže, pokud by váš astigmatismus měl být překážkou.

Sdílejte článek:

Facebook
LinkedIn

Mgr. Regina Chlumská

Zakladatelka a hlavní odborný konzultant MY EYE s více než 18 letou profesionální zkušenosti s lidmi, kteří procházejí rozhodovacím procesem, jak vyřešit své problémy se zrakem. Průkopnice optometrie v ČR v oblasti precizní diagnostiky a možností konzervativní i chirurgické léčby zrakových vad v rámci klinického oboru laserové a nitrooční refrakční chirurgie a chirurgie šedého zákalu. Zastánce medicíny založené na datech více než na dojmech a současně celoživotní student psychologie a východní filosofie. Zastává názor, že celostní, empatický a respektu plný přístup k člověku jsou pro dobrý výsledek stejně důležité, jako odborné know how.

Sdílejte článek:

DALŠÍ ČLÁNKY

Se kterou nitrooční čočkou přečtete bez brýlí i příbalový leták? Se kterou uvidíte nejlépe v noci za volantem a která má nejméně vedlejších efektů? Jak si dobře vybrat!…
Na 105 nejdůležitějších kritérií při výběru a indikaci multifokální nitrooční čočky odpovídal panel přísně vybraných očních lékařů specialistů z Ameriky i Evropy….
Tyto dvě vady se se zaměňují často proto, že se mohou projevovat stejně. Přestože je dalekozrakost vada na dálku, může způsobovat potíže s viděním na blízko….
Jsou laserové operace očí nebo výměny nitrooční čočky zcela bezbolestné, jak se tvrdí, anebo je to trochu reklamní trik ze strany klinik, které Vás na operaci lákají….
10 nejčastějších důvodů, kdy pro Vás laserová operace očí není vhodná a profesionální klinika by Vám ji neměla doporučit. Pak je možné se téměř vyhnout všem komplikacím….
Nedávný spotřebitelský výzkum 18 druhů kontaktních čoček od renomovaných výrobců odhalil až 50 000x vyšší koncentraci PFAS než je limit pro pitnou vodu….
Proč někdo potíže se suchým okem po laserové operaci má a jiný ne? Může na to mít vliv zvolená metoda, počet dioptrií a je možné jim vůbec předejít?…
Jak ostré vidění po operaci šedého zákalu nebo výměně nitrooční čočky můžete očekávat během prvního týdne? Proč někdo říká že viděl hned a někdo až za několik týdnů?…
Keratokonus může závažně poškodit zrak a zhoršit kvalitu života. Dnes je ale možné ho zastavit. Důležité je odhalit onemocnění včas a vyhnout se několika věcem….

MY EYE ČLÁNKY

Odpovědi na vše, na co se ptáte.

PŘIHLASTE SE K ODBĚRU NOVINEK