ŠEDÝ ZÁKAL

NEJČASTĚJŠÍ PŘÍZNAKY

OPERACE VYŘEŠÍ

CO JE ŠEDÝ ZÁKAL?

Šedý zákal je způsoben ztrátou průhlednosti nitrooční čočky, která je umístěna za duhovkou a jako součást zobrazovacího systému oka pomáhá vytvářet ostrý obraz na sítnici.

S věkem se čočka stává méně pružnou a kromě přirozené schopnosti akomodace (zaostřování na blízko) postupně ztrácí i svou čirost a stává se mohutnější. 

Následkem nejen věku, ale i přidružených onemocnění může docházet k degenerativním změnám ve tkáních čočky, které vytvářejí drobné shluky uvnitř čočky. S vývojem zákalu se stávají tyto shluky hustější, zakalenější a zabírají čím dále větší plochu.

Zakalená čočka rozptyluje a blokuje průchod světla a brání tak vzniku ostrého obrazu, což způsobuje potíže s viděním.

Čeho si všímat?

PŘÍZNAKY ŠEDÉHO ZÁKALU:

MY EYE KONZULTACE

Odpovědi na vše, na co se ptáte.

Zpočátku, když zákal postihuje malou část čočky, nemusejí být příznaky příliš patrné. U některého typu zákalu může dokonce přechodně dojít ke zlepšení vidění na blízko. Čím více však je čočka zakalená, tím jsou projevy výraznější a více rušivé.

Diagnózu šedého zákalu musí vždy stanovit oční lékař na základě pečlivého vyšetření včetně rozšíření zornice kapkami k posouzení celé plochy čočky i zhodnocení stavu sítnice.

JAK JE TO S OPERACÍ?

Jediným řešením vedoucím k obnovení vidění je dnes již zcela rutinní, velmi bezpečný zákrok v lokálním znecitlivění kapkami, při kterém se čočka vymění za umělou, která vydrží celý život.

Operací šedého zákalu můžete vyřešit i další problémy s viděním, jakými  jsou:

Rozhodněte se sami, jak byste si přáli vidět po operaci a ujasněte si pomocí TESTU ZRAKOVÝCH PREFERENCÍ, jaké jsou Vaše priority ve vidění.

Udělejte
si test

Chraňte své oči

JE MOŽNÁ PREVENCE?

Přestože žádné studie neprokázaly, jak zabránit vzniku šedého zákalu nebo zpomalit jeho průběh, existují rizikové faktory pro vznik, které můžeme více či méně ovlivnit.

TEST ZRAKU ZDARMA

Zkontrolujte si vidění na dálku či blízko. Nemáte astigmatismus?

Vstupte do testu

Vyplňte údaje níže a projděte si tříkrokovým testem.

PŘIHLASTE SE K ODBĚRU NOVINEK