Seriál “Fakta a mýty o laserových operacích” 3. díl

Dochází vlivem těhotenství a porodu ke zhoršení zraku a krátkozrakosti? Je lepší počkat s laserovou operací až budete mít děti?

Za svou téměř 20letou zkušenost, kdy jsem vyšetřovala ženy dávno před porodem a také dávno po něm, jsem osobně docházela k názoru, že samotné těhotenství a porod nezpůsobuje zhoršení zraku z důvodu progrese, tedy vývoje krátkozrakosti. Ale seriózní studie a data, která by tento můj dojem potvrdily, dlouho nebyla. Navíc stále část odborné veřejnosti tvrdila opak a určitě se s tímto názorem můžete stále potkávat.

NĚCO SE DĚJE VE 2. A 3. TRIMESTRU….

Za posledních zhruba 7 let vyšlo několik zajímavých vědeckých prací a některé z nich vznikly dokonce ve spolupráci porodníků a očních lékařů, což zaručuje poměrně kvalitní a objektivní výsledky podpořené oběma stranami.

Jak tedy tyto studie odpovídají na otázku, jestli vede těhotenství a porod ke zhoršení zraku a nárůstu krátkozrakosti?

Všechny se shodují na tom, že v průběhu druhého a nejvíce třetího trimestru, dochází vlivem hormonálních změn k zadržování vody v těle, což se nevyhýbá ani vlivu na oko, a to konkrétně na oční rohovku a nitrooční čočku.

V praxi to znamená, že rohovka je trochu „oteklá“, což se objektivně na přístrojích dá změřit jako zvětšení její tloušťky i jejího zakřivení. Je více strmá a tím pádem více láme světlo, které skrz ni vstupuje do oka. A to právě způsobuje změnu dioptrií a zhoršení vidění do dálky, nejčastěji je to okolo 0,75 dioptrie krátkozrakosti.

70% ŽEN MÁ ZHORŠENÝ ZRAK, ALE….

Bylo prokázáno, že až 70 % žen má v průběhu druhého a třetího trimestru horší vidění do dálky. Takže potud je pravdou, že těhotenství jako takové, má vliv na dioptrickou vadu.

Ale teď to nejdůležitější – všechny práce se jednohlasně shodují na tom, že PÁR TÝDNŮ PO PORODU se hodnoty dostávají zpět na stav, který byl PŘED těhotenstvím.

Takže závěr je poměrně jasný:

dioptrické změny vlivem těhotenství jsou pouze krátkodobé, jsou způsobené způsobené hormonální nerovnováhou a po stabilizaci hormonů po porodu se vše vrací do stavu před těhotenstvím.

A z toho samozřejmě i vyplývá, že ani samotný porod přirozenou cestou, tedy mechanickým tlakem, nijak negativně neovlivňuje růst dioptrií.

MATEŘSTVÍ SNIŽUJE VÝVOJ KRÁTKOZRAKOSTI

A ještě zajímavost na závěr – jedna australská studie, která sledovala vysokoškolačky celých 14 let, došla dokonce k závěru, že ženy, které mají děti, mají o 40% nižší riziko růstu krátkozrakosti oproti ženám bezdětným. Tento efekt vysvětlují poměrně novými zjištěními o pozitivním vlivu UV záření na zpomalení progrese neboli vývoje krátkozrakosti. Protože ženy s dětmi trávily zásadně více času venku než bezdětné ženy.

LASEROVÁ OPERACE NEZABRAŇUJE RŮSTU DIOPTRIÍ

Samozřejmě, že má-li se Vaše vada nějak vyvíjet, tak není příliš možné to ovlivnit. Ale v dospělém věku bývají změny v čase již poměrně malé v řádu čtvrt či půl dioptrie za několik let, pokud vůbec, a navíc laserová operace se dá bez větších problémů obvykle zopakovat. Takže pokud je vám dnes přes dvacet let a vaše vada se za poslední dva roky již nemění, není třeba čekat dalších 10 let, až budete mít děti.

Sdílejte článek:

Facebook
LinkedIn

Mgr. Regina Chlumská

Zakladatelka a hlavní odborný konzultant MY EYE s více než 18 letou profesionální zkušenosti s lidmi, kteří procházejí rozhodovacím procesem, jak vyřešit své problémy se zrakem. Průkopnice optometrie v ČR v oblasti precizní diagnostiky a možností konzervativní i chirurgické léčby zrakových vad v rámci klinického oboru laserové a nitrooční refrakční chirurgie a chirurgie šedého zákalu. Zastánce medicíny založené na datech více než na dojmech a současně celoživotní student psychologie a východní filosofie. Zastává názor, že celostní, empatický a respektu plný přístup k člověku jsou pro dobrý výsledek stejně důležité, jako odborné know how.

Sdílejte článek:

DALŠÍ ČLÁNKY

Se kterou nitrooční čočkou přečtete bez brýlí i příbalový leták? Se kterou uvidíte nejlépe v noci za volantem a která má nejméně vedlejších efektů? Jak si dobře vybrat!…
Na 105 nejdůležitějších kritérií při výběru a indikaci multifokální nitrooční čočky odpovídal panel přísně vybraných očních lékařů specialistů z Ameriky i Evropy….
Tyto dvě vady se se zaměňují často proto, že se mohou projevovat stejně. Přestože je dalekozrakost vada na dálku, může způsobovat potíže s viděním na blízko….
Jsou laserové operace očí nebo výměny nitrooční čočky zcela bezbolestné, jak se tvrdí, anebo je to trochu reklamní trik ze strany klinik, které Vás na operaci lákají….
10 nejčastějších důvodů, kdy pro Vás laserová operace očí není vhodná a profesionální klinika by Vám ji neměla doporučit. Pak je možné se téměř vyhnout všem komplikacím….
Nedávný spotřebitelský výzkum 18 druhů kontaktních čoček od renomovaných výrobců odhalil až 50 000x vyšší koncentraci PFAS než je limit pro pitnou vodu….
Proč někdo potíže se suchým okem po laserové operaci má a jiný ne? Může na to mít vliv zvolená metoda, počet dioptrií a je možné jim vůbec předejít?…
Jak ostré vidění po operaci šedého zákalu nebo výměně nitrooční čočky můžete očekávat během prvního týdne? Proč někdo říká že viděl hned a někdo až za několik týdnů?…
Keratokonus může závažně poškodit zrak a zhoršit kvalitu života. Dnes je ale možné ho zastavit. Důležité je odhalit onemocnění včas a vyhnout se několika věcem….

MY EYE ČLÁNKY

Odpovědi na vše, na co se ptáte.

PŘIHLASTE SE K ODBĚRU NOVINEK