Nadstandardní nitrooční čočky, jaké jsou rozdíly a hlavní výhody

Multifokální, trifokální, torická, asferická nitrooční čočka???

Čeká Vás operace šedého zákalu nebo zvažujete odstranění brýlí operací ve středním věku? Jaké výhody přinášejí nadstandardní nitrooční čočky? Srovnání a rozdíly jednotlivých typů, které vám pomohou udělat si jasno.

V současné době máme k dispozici širokou škálu nadstandardních nitroočních čoček, které nabízejí řešení pro různé zrakové vady a potřeby. Tyto umělé čočky, nahrazující přirozenou oční čočku, jsou biokompatibilní (tělu vlastní), měkké a navrženy tak, aby byly vloženy do oka malým řezem, přibližně 2 mm. Celý zákrok trvá okolo 15 minut, provádí se jen v lokálním znecitlivění kapkami a je bezbolestný. Ihned po operaci můžete jít domů a večer se dívat na svůj oblíbený seriál.

Jak rychle se vrátíte k normálnímu životu po výměně nitrooční čočky se můžete dočíst v tomto článku: “Rekonvalescence po operaci šedého zákalu a výměně nitrooční čočky. Za jak dlouho po operaci očí se vrátíte do práce?”

JAK SE LIŠÍ ČOČKA “NA POJIŠŤOVNU” OD NADSTANDARDNÍ?

Je skvělé, že je možné, stejně jako třeba u zubaře,  se i v rámci  operace šedého zákalu rozhodovat o tom, jestli chcete jen to, co je hrazeno z veřejného zdravotního pojištění nebo si dopřát nějaký ten “nadstandard”.

Umělá nitrooční čočka, kterou dostanete v rámci standardní operace šedého zákalu, má jediný úkol – zbavit Vás šedého zákalu. Nic víc, nic míň. Takže tím jistě zásadním způsobem pomůže k tomu, aby se zlepšila kvalita vidění. Ale již neřeší příliš otázku korekce dalších optických vad a nezávislosti na brýlích po operaci. Tedy jestli budete mít brýle jedny, dvoje, troje nebo žádné. Jak uvidíte za šera a v noci a nebo jestli budete mít po operaci třeba astigmatismus, který zhoršuje vidění do dálky i na blízko.

Ale samozřejmě je důležité si položit otázku, jestli by pro Vás takový “nadstandard” měl vůbec nějaký význam anebo je to jen “vytahování peněz z Vašich kapes” a žádný hmatatelný (či spíše viditelný) přínos by to pro Vás nemělo. Proto je dobré rozumět tomu, jaké jsou možnosti a jejich reálné přínosy.

JAKÉ VADY DOKÁŽÍ NITROOČNÍ ČOČKY ŘEŠIT?

Podle toho, jakou zvolíte, můžete vyřešit jednu nebo všechny tyto oční vady:

 • Šedý zákal (kataraktu)
 • Vetchozrakost (presbyopii)
 • Dalekozrakost (hypermetropii)
 • Krátkozrakost (myopii)
 • Astigmatismus

Avšak je důležité si uvědomit, že žádná umělá čočka zcela nenahradí všechny funkce přirozené čočky “jako za mlada”, zejména schopnost plynule zaostřovat na různé vzdálenosti.

Naproti tomu jsou věci, které umělá čočka oproti přirozené může umět navíc:

 • Korigovat astigmatismus – kompenzovat nepravidelné zakřivení přední plochy oka (rohovky)
 • Nahradit více párů brýlí – speciální čočky dokáží odstranit vadu na dálku i na blízko současně
 • Korigovat i nedioptrické vady – nebo-li vady vyšších řádů (jako např. sférickou aberaci), což pomůže s lepším viděním za horších světelných podmínek
 • Ochránit před UV zářením a modrým světlem – čímž přispívá k celkové ochraně oka a komfortu vidění

ZÁKLADNÍ DĚLENÍ NITROOČNÍCH ČOČEK

 1. Podle počtu ohnisek: monofokální (umožňují ostré vidění buď na dálku nebo na blízko) a multifokální (nahrazují více párů brýlí, mají více ostrých ohnisek)
 2. Podle schopnosti korigovat dalších optické vady: tórické (pro korekci astigmatismu) a asférické (pro korekci nedioptrických vad, jako je sférická aberace) pro zlepšení vidění za šera a v noci.
 3. Kombinace 1.+2. tj. podle počtu ohnisek a korekce dalších vad: zahrnují monofokální i multifokální čočky, které jsou navíc tórické nebo asférické případně všechno dohromady, podle toho, co Vaše oči potřebují nebo jak si přejete vidět

CO OVLIVŇUJE VÝBĚR ČOČKY?

Výběr čočky závisí na individuálních potřebách, zdravotním stavu oka, a také na očekáváních ohledně kvality vidění a nezávislosti na brýlích. Důležité je vést otevřený dialog s očním lékařem o tom, co je možné řešit a jaké jsou přednosti a možné nevýhody jednotlivých typů čoček.

Výběr správné nitrooční čočky může významně ovlivnit kvalitu života, ostrost vidění a míru (ne)závislosti na brýlích. Volba nitrooční čočky je rozhodnutí, které určí jak uvidíte dalších dvacet či třicet let. Vždy je třeba přistupovat k rozhodnutí s realistickými očekáváními, každý jsme jiný a máme rozdílné představy a nároky na vidění a můžeme na stejnou věc reagovat odlišně.

Sdílejte článek:

Facebook
LinkedIn

Sdílejte článek:

Mgr. Regina Chlumská

Zakladatelka a hlavní odborný konzultant MY EYE s více než 20 letou profesionální zkušenosti s lidmi, kteří procházejí rozhodovacím procesem, jak vyřešit své problémy se zrakem. Průkopnice optometrie v ČR v oblasti precizní diagnostiky a možností konzervativní i chirurgické léčby zrakových vad v rámci klinického oboru laserové a nitrooční refrakční chirurgie a chirurgie šedého zákalu. Zastánce medicíny založené na datech více než na dojmech a současně celoživotní student psychologie a východní filosofie. Zastává názor, že celostní, empatický a respektu plný přístup k člověku jsou pro dobrý výsledek stejně důležité, jako odborné know how.

DALŠÍ ČLÁNKY

Jak funguje systém monovision, dokáže vyřešit několik párů brýlí a potíže s viděním na blízko? A čím se liší od metody Presbyond?…
Mám málo dioptrií. Laserová operace očí je riziko a zbytečný zásah do oka! Existuje nějaká hranice, kdy už má smysl přemýšlet o operaci?…
Je lepší počkat s laserovou operací až budete mít děti? Dochází vlivem těhotenství a porodu ke zhoršování dioptrií? …
Je astigmatismus komplikací pro laserovou operaci očí? Měli byste kvůli tomu přestat o operaci vůbec uvažovat? Nebo se smířit s tím, že Vám prostě “něco” zůstane?…
Téměř jistě se setkali s názorem, že se dioptrická vada po laserové operaci očí může vrátit zpět. Je to pravda nebo mýtus? A co na to má vliv?…
“Budu po odstranění brýlí na dálku potřebovat brýle na blízko?”Je to mýtus anebo pravda? Opravdu vyměníte brýle za brýle?…
Zásadní odpovědi na otázky jak se liší různé multifokální nitrooční čočky, proč fungují jinak než multifokální brýle a s jakými kompromisy byste měli počítat….
Mohou přístroje nahradit klasickou léčbu suchého oka kapkami a dalšími zdlouhavými procedurami, které mnohdy selhávají proto, že je těžké je dodržovat?…
Znamená syndrom suchého oka jen nedostatek slz? Je možné, že nadměrně slzíte a přesto můžete mít potíže se suchým okem? Ano, i to je možné, a dokonce docela časté….

MY EYE ČLÁNKY

Odpovědi na vše, na co se ptáte.

PŘIHLASTE SE K ODBĚRU NOVINEK