Multifokální brýle versus multifokální nitrooční čočky

Souvisí spolu nějak multifokální brýle a multifokální nitrooční čočky? Mohou způsobovat podobné potíže a měli by se jim ti, kteří obtížně snášeli více ohniskové (multifokální) brýle raději vyhnout?

Jednou z častých obav u lidí, kteří zvažují implantaci (vložení) multifokální nitrooční čočky je, že obtížně snášeli multifokální brýle. A proto se obávají, že by mohli mít po operaci potíže si zvyknout. A strach je přirozeně o to větší, že taková výměna oční čočky je podstatně méně vratný zásah, než si sundat brýle a vzít si jiné. S čímž se dá rozhodně souhlasit.

STAŘECKÁ VETCHOZRAKOST (PRESBYOPIE) PO 40? 😱

Zdroj: Shutterstock

Potíže s viděním na blízko, odborně presbyopie (a trochu nelichotivě stařecká vetchozrakost) nás čeká okolo 45. roku prakticky všechny. Jen potíže u každého přicházejí s různou rychlostí a intenzitou a podle toho, jakou máte vadu na dálku, se liší i způsob, jak se s nimi poprat.

Krátkozrací lidé začnou brýle sundávat a dávat si vše (včetně obrazovky počítače) blíže k očím, aby viděli. Dalekozrací jsou naopak bez brýlí na blízko ztracení, potřebují je silnější a dříve. A protože se postupně s narůstajícím věkem přidávají i problémy s viděním na počítač, kuchyňskou linku a vše, co je ve vzdálenosti natažené paže, přestávají jedny brýle stačit na pokrytí všech našich aktivit. Protože na každou vzdálenost jsou potřeba jinak silné.

Proto je atraktivní možnost mít v jedněch brýlích více dioptrií anebo situaci vyřešit operací očí, která by vyřešila všechno na jednou – vidění na blízko, na počítač a samozřejmě i na dálku, pokud je to třeba.

ROZDÍLY MEZI MULTIFOKÁLNÍMI BRÝLEMI A NITROOČNÍMI ČOČKAMI

Celý proces vidění je především o tom, jakým způsobem si náš mozek poradí s interpretací obrazů, které dostává. A z multifokálních brýlí přichází jiné než z multifokálních nitroočních čoček.

Multi – fokální rovná se více – ohniskové. A podle toho, kolik ostrých ohnisek čočka (brýlová nebo nitrooční) nabízí, se může nazývat bi – fokální, která umožňuje vidění na 2 ohniska (vzdálenosti) – např. na počítač a blízko, nebo dálku a počítač. S tri – fokální je možné vidět na všechny 3 důležité vzdálenosti – na dálku, na počítač i na blízko.

Potud je vše stejné. Ale fyzikálně optický princip, který „zaostřuje“ vidění na různé vzdálenosti (ohniska) je v multifokálních brýlích a nejmodernějších multifokálních nitroočních čočkách zcela odlišný. A odlišené jsou i benefity, a především určitá míra nežádoucích účinků obou systémů. Zatím dokonalou náhradu zaostřovací schopnosti oka (akomodace) nikdo nevymyslel.

Jak fungují multifokální brýle

Zdroj: archiv autora

V případě brýlí se díváte na každou vzdálenost jinou částí brýlového skla, které má v různých částech různou dioptrickou sílu. Proto si musíte zvyknout na určitou polohu hlavy při pohledu do dálky, na počítač nebo při čtení. Při více dynamické práci, chůzi ze schodů nebo aktivním pohybu tak mohou vzniknout potíže. Zvláště pokud nemáte dostatečně velkou obrubu a tedy prostor, kterým se musíte dívat.

Navíc v periferních (okrajových) částech skla není plocha opticky přesná a způsobuje zkreslení či mírnou deformaci obrazu. Proto si někteří lidé stěžují na závratě, bolesti hlavy a nepřirozený pocit. Ale čím dražší a lepší sklo, tím méně těchto nepříjemných vedlejších účinků vzniká a důležité je také dobré vycentrování a precizní práce optika.

Dalším důležitým aspektem je to, že brýle jsou vzdálené okolo 12 – 14 mm od oka, čímž vzniká zcela jiný optický systém a zobrazení, než když je korekční pomůcka umístěna na oku nebo přímo v oku. Proto například v brýlích člověk snese rozdíl maximálně do 2 dioptrií, protože při větším začne vnímat rozdílnou velikost obrazů a mozek má potíže spojit vjemy obou očí v jeden. Zatímco v kontaktní čočce, která leží přímo na oku, na tom vůbec nezáleží, stejně jako při vložení umělé nitrooční čočky do oka.

Jak fungují multifokální (trifokální) nitrooční čočky

Nejmodernější multifokální nitrooční čočky dnes nabízejí trifokálníkvadrifokální (4 ohniskovou) optiku. Tzn. že rozdělují (lámou) světlo přicházející do oka do několika ostrých ohnisek najednou, čímž umožňují ostré vidění na dálku, vzdálenost okolo 1 metru, na počítač, mobil, čtení většího textu i na drobný text na příbalovém letáku.

Zdroj: Carl Zeiss

Co je ale pro mozek zcela nové je to, že optická technologie, která umožňuje rozdělení světla do několika ohnisek způsobuje určité negativní světelné fenomény. A to především za tmy či horšího osvětlení. Lidé popisují kruhy, haló nebo tříštění okolo zdrojů světla, případně horší kontrast za šera. Po úspěšném návyku mozek tyto vedlejší efekty potlačí (neuroadaptace) a dle studií 80% – 90% lidí je přestane vnímat.

Mozek (společně s Vámi – jak jinak 😊) se musí vypořádat s tím, že ohniska mají (stejně jako u brýlí) danou konkrétní vzdálenost, kterou si musíte zpočátku najít. Ale jsou zcela nezávislá na poloze hlavy, rychlosti pohybu nebo aktivitě, kterou zrovna děláte. To je rozdíl oproti více ohniskovým brýlím.

Jsou nové nitrooční čočky elixírem mládí?

Každý chce najít zlatý grál…..

Vývoj technologií jde stále dopředu a je snaha nabídnout řešení, které bude co nejvíce kopírovat přirozené vidění s minimem rušivých vjemů. A bude vhodné pro co nejvíce lidí, kteří mají obavy z vedlejších efektů.

Zdroj: Shutterstock

Nejnovějším přírůstkem na trhu jsou tak multifokální nitrooční čočky, které fungují na zcela jiném principu a tyto vedlejší světelné efekty nemají.Jejich optický systém nevytváří několik ohnisek, proto se jim říká monofokální s EDoF účinkem (Extended Depth of Focus) – česky monofokální čočky s prodlouženým ohniskem. Jejich „stinnou“ stránkou a kompromisem zase je, že s nimi nejsou vidět úplné blechy a detaily – takže na složení výrobku, navlékání niti nebo lepení letadýlek to bude chtít slabé brýle.

Pokud by Vás detailněji zajímalo, jak fungují různé typy multifokálních nitroočních čoček, mrkněte na video článek “Principy fungování multifokálních nitroočních čoček”. Pro ty, kteří chtějí jen shrnutí jaký vliv má konkrétní druh čočky na vidění a život je určeno krátké video “Multifokální, trifokální nebo EDoF nitrooční čočka? Přehledné srovnání a jak si dobře vybrat”. Věřím, že se Vám pak bude lépe rozhodovat, jestli jsou umělé multifokální nitrooční čočky cesta pro Vás. Anebo raději zůstanete u brýlí, protože i to je někdy to nejlepší řešení.

ZAPOMEŇTE NA SVÉ ZKUŠENOSTI S MULTIFOKÁLNÍMI BRÝLEMI

To, jestli si zvyknete na multifokální nitrooční čočku nijak nesouvisí s tím, zdali a jak dobře jste snášeli multifokální brýle.

Každé řešení presbyopie – brýlemi jedno či více ohniskovými, multifokálními kontaktními čočkami či multifokálními nitroočními čočkami má své plusy a mínusy. Nejdůležitější je přizpůsobit ho maximálně Vašim nárokům na vidění, životnímu stylu a Vaší osobnosti. Jsou lidé, jejichž osobnostní nastavení je takové, že pro ně multifokální nitrooční čočky nejsou vhodným řešením a je třeba zvolit jinou cestu, aby byli spokojení. Ale o tom si budeme povídat zase v jiném článku.

Sdílejte článek:

Facebook
LinkedIn

Sdílejte článek:

Mgr. Regina Chlumská

Zakladatelka a hlavní odborný konzultant MY EYE s více než 20 letou profesionální zkušenosti s lidmi, kteří procházejí rozhodovacím procesem, jak vyřešit své problémy se zrakem. Průkopnice optometrie v ČR v oblasti precizní diagnostiky a možností konzervativní i chirurgické léčby zrakových vad v rámci klinického oboru laserové a nitrooční refrakční chirurgie a chirurgie šedého zákalu. Zastánce medicíny založené na datech více než na dojmech a současně celoživotní student psychologie a východní filosofie. Zastává názor, že celostní, empatický a respektu plný přístup k člověku jsou pro dobrý výsledek stejně důležité, jako odborné know how.

DALŠÍ ČLÁNKY

Jak funguje systém monovision, dokáže vyřešit několik párů brýlí a potíže s viděním na blízko? A čím se liší od metody Presbyond?…
Mám málo dioptrií. Laserová operace očí je riziko a zbytečný zásah do oka! Existuje nějaká hranice, kdy už má smysl přemýšlet o operaci?…
Je lepší počkat s laserovou operací až budete mít děti? Dochází vlivem těhotenství a porodu ke zhoršování dioptrií? …
Je astigmatismus komplikací pro laserovou operaci očí? Měli byste kvůli tomu přestat o operaci vůbec uvažovat? Nebo se smířit s tím, že Vám prostě “něco” zůstane?…
Téměř jistě se setkali s názorem, že se dioptrická vada po laserové operaci očí může vrátit zpět. Je to pravda nebo mýtus? A co na to má vliv?…
“Budu po odstranění brýlí na dálku potřebovat brýle na blízko?”Je to mýtus anebo pravda? Opravdu vyměníte brýle za brýle?…
Zásadní odpovědi na otázky jak se liší různé multifokální nitrooční čočky, proč fungují jinak než multifokální brýle a s jakými kompromisy byste měli počítat….
Mohou přístroje nahradit klasickou léčbu suchého oka kapkami a dalšími zdlouhavými procedurami, které mnohdy selhávají proto, že je těžké je dodržovat?…
Znamená syndrom suchého oka jen nedostatek slz? Je možné, že nadměrně slzíte a přesto můžete mít potíže se suchým okem? Ano, i to je možné, a dokonce docela časté….

MY EYE ČLÁNKY

Odpovědi na vše, na co se ptáte.

PŘIHLASTE SE K ODBĚRU NOVINEK