Kontaktní čočky obsahují nebezpečné “věčné chemikálie” PFAS, zjistil výzkum.

Kontaktní čočky od renomovaných výrobců (Alcon, Johnsons & Johnson, Cooper Vision) obsahují až 50 000x vyšší koncentraci PFAS než je doporučený limit pro pitnou vodu, odhalil nedávný výzkum.

“Perfluorované a polyfluorované alkylové látky (PFAS), které zahrnují více než 4 700 chemických látek, představují skupinu široce používaných uměle vyrobených chemických látek, které se v průběhu času hromadí v lidském těle a v životním prostředí. Jsou známy jako „chemické látky navždy“, neboť jsou v našem životním prostředí a tělech extrémně perzistentní. Mohou vést ke zdravotním problémům, například poškození jater, onemocnění štítné žlázy, obezitě, neplodnosti a rakovině”, uvádí Evropská agentura pro životní prostředí.

Pánve, outdoorové oblečení, proč ne kontaktní čočky….

Existují tisíce druhů PFAS, z nichž mnohé jsou desetiletí běžnými složkami výrobků pro domácnost, jako jsou nepřilnavé pánve, kosmetika a outdoorové oblečení, kvůli jejich vodě a skvrnám odolným vlastnostem. V kontaktních čočkách se vyskytují díky přítomnosti fluoropolymeru, který je levnou alternativou ke zlepšení jejich vlastností.

Přestože výzkum zatím nenabídl definitivní důkaz, zda je expozice PFAS spojena s očními chorobami, tak pokud používáte kontaktní čočky obsahující fluoropolymer, pravděpodobně se trvale kontaminujete. Protože tělo nedokáže zpracovávat fluoropolymery na bezpečné produkty.

Přestože není jasné, zda anebo kolik PFAS se vyloučí do těla při expozici prostřednictvím oční tkáně, tak je prokázané, že kontaminace PFAS možná je. A to na základě některých studií zabývajících se dermální (kožní) expozicí u zvířat. Z biomonitorovacích výsledků Amerického Centra pro kontrolu nemocí (CDC) je téměř jasné, že PFAS jsou přítomné v podstatě u všech Američanů.

Existují “bezpečené” hodnoty PFAS?

Americká agentura pro ochranu životního prostředí (EPA) vydala nová doporučení týkající se nezávadnosti pitné vody pro čtyři typy PFAS. Nejvyšší hodnoty se pohybují od 0,004 dílů na trilion (ppt) do 2 000 dílů na trilion (ppt).

Naměřené hladiny organického fluoru, který je markerem koncentrace PFAS, se pohybovaly od 105 do 20 700 ppm (dílů na milion). Což je ekvivalent 100 000 000 ppt nebo 50 000 krát vyšší než nejvyšší úroveň, kterou EPA považuje za bezpečnou v pitné vodě.

“Předpoklad, že tyto hladiny organického fluoru naměřené v kontaktních čočkách jsou bezpečné, je směšný,” uvedl v prohlášení Pete Myers, hlavní vědec společnosti Environmental Health Sciences.

Přestože srovnávat množství PFAS v pitné vodě s koncentracemi v kontaktních čočkách se může zdát jako srovnávání jablek s hruškami, tak minimálně k předběžné opatrnosti při výběru čoček by mělo vést, že 22 % testovaných čoček mělo hodnoty více než 18 000 ppm organického fluoru a 44 % mělo podle laboratorní zprávy více než 4 000 ppm. Zatímco u 6 ti druhů čoček se hodnoty pohybovaly pod 200 ppm. Což také není málo, ale ve srovnání s mnoha tisícovými hodnotami se takové čočky zdají být jasně bezpečnější volbou.

Jsou PFAS v kontaktních čočkách nevyhnutelné?

Fluoropolymery, které jsou povolenou látkou při výrobě čoček, zlepšující fyzikálně – chemické vlastnosti. Společně s hydrogelem a silikony přispívají k větší pružnosti, měkkosti, smáčivosti a propustnosti pro kyslík. Na základě naměřených hladin organického fluoru, které se pohybovaly mezi 105 až 20 700 díly na milion (ppm), lze předpokládat, že se používají různými způsoby a v různých množstvích.

Protože jsou fluoropolymery pro výrobce cenově zajímavé, jsou pak i některé čočky cenově pro zákazníky atraktivní. Nicméně výrobci, zákonodárci ani regulační orgány však nevěnují odpovídající pozornost dalším klíčovým vlastnostem z pohledu dlouhodobé bezpečnosti, udržitelnosti a vlivu na životní prostředí.

Výzkumníci, kteří studovali „bezpečnostní“ tvrzení o fluoropolymerech a jejich použití, došli k závěru: „Vzhledem k extrémní perzistenci fluoropolymerů, emisím spojených s jejich výrobou, používáním a likvidací a vysoká pravděpodobnost expozice člověka PFAS, by jejich výroba a použití měly být omezeny, s výjimkou případů nezbytného použití.

Jsou kontaktní čočky “nezbytné použití?” Konkrétněji, je použití fluoropolymerů v kontaktních čočkách nezbytné pro jejich správné fungování? Případně jaké množství je nevyhnutelné? A existují alternativy?

VÝSLEDKY – JAK DOPADLY KONKRÉTNÍ ČOČKY

Všechny testované čočky obsahovaly nadlimitní hodnoty organického fluoru, který ukazuje na přítomnost a míru koncentrace PFAS. Hodnoty se pohybovaly v rozmezí 105 až 20 700 ppm (dílů na milion). Pro připomenutí, doporučený limit pro pitnou vodu je mezi 0,004 ppt (dílů na trilion) do 2 000 ppt, což je ve vztahu k naměřeným hodnotám ekvivalent 100 000 000 ppt.

ČOČKY S NEJVYŠŠÍM OBSAHEM “věčných chemikálií” 🤮

Hodnoty od 10 000 ppm do 20 700 ppm organického fluoru

 • Alcon AIR OPTIX Colors Contact Lenses with Smartshield Technology — 20,700 ppm
 • Alcon Total 30 Contact Lenses for Daily Wear — 20,400 ppm
 • Alcon Air OPTIX (No Hydraglide) Soft Contact Lenses for Astigmatism — 20,000 ppm
 • Alcon Dailies Colors One-Day Contact Lenses — 18,400 ppm

ČOČKY S VYSOKÝM OBSAHEM “věčných chemikální” 😵‍💫

Hodnoty od 1 000 ppm do 10 000 ppm organického fluoru

 • Acuvue Oasys with HydraLuxe 1-Day — 6,096 ppm
 • Coopervision Comfilcon A Multifocal Tinted Soft Contact Lenses — 5,613 ppm
 • Acuvue Vita Astigmatism Senofilcon C Brand Contact Lenses — 5,537 ppm
 • Coopervision Biofinity Toric Contact Lenses — 4,751 ppm

ČOČKY SE STĚDNĚ VYSOKÝM OBSAHEM “věčných chemikální” 🥴

Hodnoty od 200 ppm do 1 000 ppm organického fluoru

 • Alcon TORIC Dailies AquaComfort Plus One-Day Contact Lenses — 914 ppm
 • Alcon Dailies TOTAL 1 One-Day Contact Lenses Water Gradient — 625 ppm
 • Alcon MULTIFOCAL Dailies AquaComfort Plus One-Day Contact Lenses — 346 ppm
 • Alcon Precision 1 One-Day Contact Lenses with SmartSurface Technology — 302 ppm

ČOČKY S NEJNIŽŠÍM OBSAHEM “věčných chemikální” 🫣

Hodnoty do 200 ppm organického fluoru

 • Alcon Dailies MULTIFOCAL TOTAL 1 One-Day Contact Lenses Water Gradient — 183 ppm
 • Alcon Air OPTIX plus HydraGlyde for Astigmatism — 173 ppm
 • Alcon AIR OPTIX plus HydraGlyde with Smartshield Technology — 119 ppm
 • Acuvue Oasys with Hydraclear Plus Brand Contact Lenses with UV Blocking — 113 ppm
 • Alcon Dailies TOTAL 1 One-Day Contact Lenses Water Gradient for Astigmatism — 106 ppm
 • Acuvue Oasys with Hydraclear Plus for Astigmatism — 105 ppm

JAKÉ ČOČKY JSOU NEJBEZPEČNĚJŠÍ?

Z pohledu obsahu organického fluoru, resp. PFAS je odpověď jasná – zvolte ty, které mají nejnižší obsah a vyhněte se podezřele levným čočkám. Ty budou spíše obsahovat vyšší množství levného fluoropolymeru, kterým chtějí výrobci docílit co nejlepších fyzikálně – chemických vlastností, za co nejnižší cenu.

Z pohledu zdraví Vašich očí a vzniku závažných infekčních komplikací jsou určitě nejlepší volbou čočky jednodenní. O nejzávažnějších rizicích spojených s nošením čoček jsme psali v článku Zánět rohovky při nošení čoček může vážně poškodit zrak. Jaká je prevence?

Pokud u Vás hraje roli cena, pak dobře vyberte účinný a bezpečný roztok. Tady si můžete přečíst, jak správně vybrat roztok a pečovat o kontaktní čočky.

A CO EKOLOGIE?

Pokud Vás kromě dopadů na Vaše zdraví zajímá i otázka ekologie a udržitelnosti, tak vězte, že dle Amerického úřadu pro kontrolu nemocí (US CDC) nosí kontaktní čočky více než 45 milionů Američanů. Odhaduje se, že ročně se vyhodí 2,5 miliardy kontaktních čoček o hmotnosti přibližně 20 000 kilogramů a dostanou se do čistíren odpadních vod ve Spojených státech, protože 15–20 % nositelů kontaktních čoček hází čočky do záchodu nebo umyvadla. Což je noční můra pro čistírny odpadních vod, protože v každém 1 kg odpadní vody najdou kontaktní čočky.

Reference:

Spotřebitelský výzkum Mamavation ve spolupráci s Environmental Health News

Sdílejte článek:

Facebook
LinkedIn

Mgr. Regina Chlumská

Zakladatelka a hlavní odborný konzultant MY EYE s více než 18 letou profesionální zkušenosti s lidmi, kteří procházejí rozhodovacím procesem, jak vyřešit své problémy se zrakem. Průkopnice optometrie v ČR v oblasti precizní diagnostiky a možností konzervativní i chirurgické léčby zrakových vad v rámci klinického oboru laserové a nitrooční refrakční chirurgie a chirurgie šedého zákalu. Zastánce medicíny založené na datech více než na dojmech a současně celoživotní student psychologie a východní filosofie. Zastává názor, že celostní, empatický a respektu plný přístup k člověku jsou pro dobrý výsledek stejně důležité, jako odborné know how.

Sdílejte článek:

DALŠÍ ČLÁNKY

Se kterou nitrooční čočkou přečtete bez brýlí i příbalový leták? Se kterou uvidíte nejlépe v noci za volantem a která má nejméně vedlejších efektů? Jak si dobře vybrat!…
Na 105 nejdůležitějších kritérií při výběru a indikaci multifokální nitrooční čočky odpovídal panel přísně vybraných očních lékařů specialistů z Ameriky i Evropy….
Tyto dvě vady se se zaměňují často proto, že se mohou projevovat stejně. Přestože je dalekozrakost vada na dálku, může způsobovat potíže s viděním na blízko….
Jsou laserové operace očí nebo výměny nitrooční čočky zcela bezbolestné, jak se tvrdí, anebo je to trochu reklamní trik ze strany klinik, které Vás na operaci lákají….
10 nejčastějších důvodů, kdy pro Vás laserová operace očí není vhodná a profesionální klinika by Vám ji neměla doporučit. Pak je možné se téměř vyhnout všem komplikacím….
Nedávný spotřebitelský výzkum 18 druhů kontaktních čoček od renomovaných výrobců odhalil až 50 000x vyšší koncentraci PFAS než je limit pro pitnou vodu….
Proč někdo potíže se suchým okem po laserové operaci má a jiný ne? Může na to mít vliv zvolená metoda, počet dioptrií a je možné jim vůbec předejít?…
Jak ostré vidění po operaci šedého zákalu nebo výměně nitrooční čočky můžete očekávat během prvního týdne? Proč někdo říká že viděl hned a někdo až za několik týdnů?…
Keratokonus může závažně poškodit zrak a zhoršit kvalitu života. Dnes je ale možné ho zastavit. Důležité je odhalit onemocnění včas a vyhnout se několika věcem….

MY EYE ČLÁNKY

Odpovědi na vše, na co se ptáte.

PŘIHLASTE SE K ODBĚRU NOVINEK