Jak dobře vybrat roztok na kontaktní čočky

Tipy, které Vám pomohou vybrat roztok na kontaktní čočky, který bude účinný a současně bezpečný pro Vaše oči. Dozvíte se také, jak se vyhnout komplikacím a nepohodlí při nošení čoček.

Možná si říkáte, že v tom zase nemůže být tak velká věda. Roztoky na čočky jsou přeci podobné a všechny musejí být účinné a bezpečné, jinak by přeci nemohly být schválené. To je sice částečně pravda, ale své by Vám o tom ale mohli vyprávět lidé, kteří se potýkají s neustále červenýma a podrážděnýma očima, které je přivedly až k tomu, že čočky přestaly zcela snášet.

VYHNĚTE SE ŠPATNÉ KOMBINACI

Před mnoha lety, kdy existoval v podstatě jeden typ hydrogelových čoček, byla situace paradoxně možná jednodušší. (Ale naopak v jiných ohledech, jako například dostatečné zásobování rohovky kyslíkem, zase složitější….) Nevznikaly totiž tak rozličné kombinace a interakce materiálu čočky se slzným filmem a roztokem, které s sebou přinesly silikonové materiály, vysoce hydratované hydrogelové čočky a jejich další, vylepšené generace. Silikonové materiály jsou totiž náchylné k jinému typu usazenin, než čočky hydrogelové a u nich zase záleží, jaké procento vody obsahují. Protože když je to hodně, tak to zase může znamenat, že čočka do sebe může navázat větší množství roztoku, který se pak uvolňuje na povrch oka v průběhu dne. Což může dráždit oko. A k tomu je potřeba takový silikonový materiál něčím vylepšit, aby byl pěkně smáčivý, kluzký a nedrhnul…. uffff

NEJEN STŘEVO MÁ SVŮJ MIKROBIOM 😱

A k celé této alchymii materiálu, ze kterého je vyrobena samotná čočka, je třeba připočítat zcela zásadní věc – a to složení a kvalitu Vašeho slzného filmu a jeho specifický mikrobiom. Je totiž prokázáno, že se zásadně liší například u lidí, kteří mají problémy se suchým okem a nebo alergiemi. Tito lidé tak mají jiný sklon k míře a typu usazenin, které ulpívají na povrchu čočky než lidé se zdravým slzným filmem. Měli by proto zvolit jiný způsob péče o čočky a vyvarovat se některým materiálům.

NA POHYBU ZÁLEŽÍ (a nejde o běhání v parku….)

I když jsou dnes čočky vyráběny s velkou precizností a nové materiály se snadněji přizpůsobují širšímu spektru zakřivení povrchu oka, tak nikdy ovšem nemohou vzít v potaz to, jak “pevné” jsou Vaše víčka, jak kvalitní a zdravé mají okraje. Což se také podílí na tom, jak moc nebo málo se bude čočka na oku pohybovat. No a to zase ovlivňuje to, jak dobře se pod ní bude měnit slzný film, kolik se bude tvořit usazenin, jakých a kruh se uzavírá. Zkrátka není to jedno, jaká druh čoček a jaký roztok zvolíte a špatná kombinace může po už pár měsících vést k tomu, že čočky nebudete snášet dobře, zkrátí se čas, po který Vám budou v oku pohodlné a s časem je můžete přestat snášet zcela.

JSOU VŠECHNY ROZTOKY STEJNĚ ÚČINNÉ?

I tomuto se ve video článku podíváme na kobylku. Jaká kritéria musejí roztoky splňovat, jestli existují normy a zdali jsou některé roztoky účinnější než jiné? Protože to je skoro nejdůležitější, co musí roztok umět – zbavit čočku mikroorganismů, které mohou způsobit vážné poškození oka a zraku. O tom nejzávažnějším, který Vás může docela dobře připravit o dobré vidění a jak mu předcházet se dočtete ve video článku Nejzávažnější komplikace při nošení kontaktních čoček.

Sdílejte článek:

Facebook
LinkedIn

Mgr. Regina Chlumská

Zakladatelka a hlavní odborný konzultant MY EYE s více než 18 letou profesionální zkušenosti s lidmi, kteří procházejí rozhodovacím procesem, jak vyřešit své problémy se zrakem. Průkopnice optometrie v ČR v oblasti precizní diagnostiky a možností konzervativní i chirurgické léčby zrakových vad v rámci klinického oboru laserové a nitrooční refrakční chirurgie a chirurgie šedého zákalu. Zastánce medicíny založené na datech více než na dojmech a současně celoživotní student psychologie a východní filosofie. Zastává názor, že celostní, empatický a respektu plný přístup k člověku jsou pro dobrý výsledek stejně důležité, jako odborné know how.

Sdílejte článek:

DALŠÍ ČLÁNKY

Se kterou nitrooční čočkou přečtete bez brýlí i příbalový leták? Se kterou uvidíte nejlépe v noci za volantem a která má nejméně vedlejších efektů? Jak si dobře vybrat!…
Na 105 nejdůležitějších kritérií při výběru a indikaci multifokální nitrooční čočky odpovídal panel přísně vybraných očních lékařů specialistů z Ameriky i Evropy….
Tyto dvě vady se se zaměňují často proto, že se mohou projevovat stejně. Přestože je dalekozrakost vada na dálku, může způsobovat potíže s viděním na blízko….
Jsou laserové operace očí nebo výměny nitrooční čočky zcela bezbolestné, jak se tvrdí, anebo je to trochu reklamní trik ze strany klinik, které Vás na operaci lákají….
10 nejčastějších důvodů, kdy pro Vás laserová operace očí není vhodná a profesionální klinika by Vám ji neměla doporučit. Pak je možné se téměř vyhnout všem komplikacím….
Nedávný spotřebitelský výzkum 18 druhů kontaktních čoček od renomovaných výrobců odhalil až 50 000x vyšší koncentraci PFAS než je limit pro pitnou vodu….
Proč někdo potíže se suchým okem po laserové operaci má a jiný ne? Může na to mít vliv zvolená metoda, počet dioptrií a je možné jim vůbec předejít?…
Jak ostré vidění po operaci šedého zákalu nebo výměně nitrooční čočky můžete očekávat během prvního týdne? Proč někdo říká že viděl hned a někdo až za několik týdnů?…
Keratokonus může závažně poškodit zrak a zhoršit kvalitu života. Dnes je ale možné ho zastavit. Důležité je odhalit onemocnění včas a vyhnout se několika věcem….

MY EYE ČLÁNKY

Odpovědi na vše, na co se ptáte.

PŘIHLASTE SE K ODBĚRU NOVINEK