Jak dobře vybrat roztok na kontaktní čočky

Tipy, které Vám pomohou vybrat roztok na kontaktní čočky, který bude účinný a současně bezpečný pro Vaše oči. Dozvíte se také, jak se vyhnout komplikacím a nepohodlí při nošení čoček.

Možná si říkáte, že v tom zase nemůže být tak velká věda. Roztoky na čočky jsou přeci podobné a všechny musejí být účinné a bezpečné, jinak by přeci nemohly být schválené. To je sice částečně pravda, ale své by Vám o tom ale mohli vyprávět lidé, kteří se potýkají s neustále červenýma a podrážděnýma očima, které je přivedly až k tomu, že čočky přestaly zcela snášet.

Obsah článku:

  • Vlastnosti ideálního roztoku
  • Standardy a certifikace
  • Proč neexistuje ideální roztok
  • Výhody a nevýhody jednotlivých typů roztoků
  • Doporučení pro bezpečné nošení kontaktních čoček

VLASTNOSTI IDEÁLNÍHO ROZTOKU

Ideální roztok by měl efektivně dezinfikovat, odstraňovat usazeniny, být netoxický pro oční tkáně, kompatibilní s různými materiály čoček a zároveň zvlhčovat čočky pro lepší komfort nošení. Jeho používání by mělo být jednoduché a finančně dostupné pro široké spektrum uživatelů. Zní to jednoduše, ale realita je podstatně složitější. Proč? Různé druhy materiálů a jejich vylepšené generace s sebou přinesly nečekané interakce materiálu čočky se slzným filmem a roztokem.

Silikonové materiály jsou náchylné k jinému typu usazenin, než čočky hydrogelové a u nich zase záleží, jaké procento vody obsahují. Protože když je to hodně, tak to zase může znamenat, že čočka do sebe může navázat větší množství roztoku, který se pak uvolňuje na povrch oka v průběhu dne.

STANDARDY A CERTIFIKACE

Mezinárodní organizace pro standardizaci (ISO) stanovuje, že certifikované roztoky musí splňovat specifické požadavky na eliminaci bakterií, účinnost proti plísním a kvasinkám, a nesmí podporovat tvorbu cyst nebezpečného infekčního původce Acanthamoeba. Nicméně, tyto standardy neberou v potaz reálné podmínky, jako je složení slzného filmu nebo interakce s různými materiály čoček.

NEJEN STŘEVO MÁ SVŮJ MIKROBIOM 😱

K celé alchymii materiálu, ze kterého je vyrobena samotná čočka, je třeba připočítat zcela zásadní věc – a to složení a kvalitu Vašeho slzného filmu a jeho specifický mikrobiom. Je totiž prokázáno, že se zásadně liší například u lidí, kteří mají problémy se suchým okem a nebo alergiemi. Tito lidé tak mají jiný sklon k míře a typu usazenin, které ulpívají na povrchu čočky než lidé se zdravým slzným filmem. Měli by proto zvolit jiný způsob péče o čočky a vyvarovat se některým materiálům.

A aby toho nebylo málo, tak pak je ještě důležité, jak těsně Vám čočka v oku “sedí” a jaký je tlak víček – to vše pochopitelně ovlivňuje, jak se pod ní bude obnovovat slzný film a tím pádem jaká bude u míra usazenin.

NEEXISTUJE UNIVERZÁLNÍ ROZTOK

Každý typ roztoku má své specifické vlastnosti a nejlepší volba závisí na individuálních potřebách uživatele. Materiál čočky, složení slzného filmu, mikrobiom oka a individuální reakce na různé složky roztoku hrají klíčovou roli v účinnosti a kompatibilitě.

VÝHODY A NEVÝHODY JEDNOTLIVÝCH ROZTOKŮ

Na trhu najdete roztoky, které jsou založeny na dvou odlišných principech fungování.

  • 1. All-in- one roztoky
  • 2. Peroxidové roztoky
Srovnání základních systémů k péči o čočky

DOPORUČENÍ PRO BEZPEČNÉ NOŠENÍ KONTAKTNÍCH ČOČEK

Přestože jsou závažné a zrak ohrožující komplikace při používání kontaktních čoček relativně vzácné, studie ukazují, že s časem jejich riziko narůstá. 33% nositelů má v průběhu užívání čoček zkušenost se “zarudlým okem” spojeným s bolestivostí, které vyžaduje návštěvu očního lékaře a léčbu. Mikrobiální zánět rohovky (keratitida) patří mezi obávanou komplikaci, která může až ve 26% skončit transplantací rohovky, proto návštěvu lékaře v takových případech nikdy nepodceňujte.

1. Používání jednodenních kontaktních čoček

Nejbezpečnější volba: Jednodenní kontaktní čočky jsou považovány za nejbezpečnější možnost, protože každý den se používá nový, sterilní pár, což minimalizuje riziko infekce a akumulace usazenin.

Široké portfolio: Na trhu je k dispozici široká škála jednodenních čoček z různých materiálů, umožňující uživatelům najít variantu, která nejlépe vyhovuje jejich očím a životnímu stylu. Tabu dnes nejsou ani varianty pro lidi s vyšším stupněm astigmatismu.

Rostoucí popularita: Globálně roste počet uživatelů, kteří preferují jednodenní čočky navzdory vyšší ceně, protože kromě pohodlí mají prokazatelně nižší riziko komplikací.

2. Peroxidový systém s neutralizačním pouzdrem

Vysoká účinnost a šetrnost: Jednokrokové peroxidové systémy jsou ceněny pro jejich schopnost efektivně dezinfikovat čočky bez zanechání škodlivých reziduí, což je zvláště vhodné pro uživatele s alergiemi nebo citlivými očima.

Snadné použití: Moderní peroxidové systémy (jednokrokové) jsou navrženy tak, aby byly uživatelsky přívětivé, a zahrnují pouzdra, která automaticky neutralizují roztok a činí jej bezpečným pro oko. Jediné, na co je třeba dát pozor je dodržení potřebné doby, aby bylo dosaženo neutralizace peroxidu.

3. Mechanické čištění čoček

Zvýšení účinnosti: I když jsou některé roztoky označeny jako „no rub“ (bez mnutí), doporučuje se mechanické čištění čoček, aby se maximalizovala jejich čistota a snížilo riziko infekce.

Prevence akumulace usazenin: Pravidelné mnutí čoček v dlani pomáhá odstranit nečistoty a usazeniny, které se nemusí plně odstranit pouze ponořením do roztoku.

4. Dodržování doby dezinfekce

Klíčové pro bezpečnost: Respektování časového intervalu pro dezinfekci, určeného výrobcem, je nezbytné pro zajištění, že čočky jsou řádně vydezinfikovány a bezpečné k nošení.

Platí pro všechny typy roztoků: Toto doporučení se vztahuje jak na All-in-One, tak na peroxidové systémy, aby se zajistilo, že došlo k eliminaci mikroorganismů, usazenin, případně je roztok neutralizován a čočky jsou připraveny k použití.

5. Konzultace s očním specialistou

Individualizovaný přístup: Pravidelné návštěvy u optometristy nebo očního lékaře pomáhají zajistit, že výběr čoček a roztoků je nejvhodnější pro konkrétní potřeby, parametry oka a složení slzného filmu uživatele.

Prevence komplikací: Odborné poradenství může pomoci předejít problémům, jako je podráždění, alergické reakce nebo infekce, a zajistit, že nošení čoček je bezpečné a pohodlné.

6. Výběr roztoků od renomovaných výrobců

Kvalita a spolehlivost: Renomovaní výrobci garantují kvalitu a bezpečnost svých produktů, které jsou často podrobeny přísným testům a mají certifikaci.

Kompatibilita s čočkami: Vyzkoušení roztoku od stejného výrobce jako jsou vaše čočky může zvýšit šanci na kompatibilitu s materiálem a celkové pohodlí.

Volba správného roztoku pro péči o kontaktní čočky je zásadní pro zdraví a pohodlí očí při dlouhodobém nošení. Je důležité zvážit individuální potřeby, parametry oka, složení slzného filmu, případně i celková onemocnění nebo užívané léky, aby se předešlo nežádoucím účinkům a nevhodným kombinacím. S širokou škálou dostupných produktů je klíčové informovat se o jejich vlastnostech a vybrat ten, který nejlépe vyhovuje vašim potřebám.

Reference:

Contact lens wettability, cleaning, disinfection and interactions with tears. Mark Willcox et al. Contact Lens and Anterior Eye 44 (2021) 157–191

Effect of contact lens materials and designs on the anatomy and physiology of the eye. Philip B. Morgan et al. Contact Lens and Anterior Eye 44 (2021) 192–219

Incidence of contact-lens-associated microbial keratitis and its related morbidity. Cheng KH et al. Lancet. 1999;354:181-185

CLEAR – Contact lens complications – Fiona Stapleton et al. Contact Lens and Anterior Eye 44 (2021) 330–367

Obrázky – Shutterstock

Sdílejte článek:

Facebook
LinkedIn

Sdílejte článek:

Mgr. Regina Chlumská

Zakladatelka a hlavní odborný konzultant MY EYE s více než 20 letou profesionální zkušenosti s lidmi, kteří procházejí rozhodovacím procesem, jak vyřešit své problémy se zrakem. Průkopnice optometrie v ČR v oblasti precizní diagnostiky a možností konzervativní i chirurgické léčby zrakových vad v rámci klinického oboru laserové a nitrooční refrakční chirurgie a chirurgie šedého zákalu. Zastánce medicíny založené na datech více než na dojmech a současně celoživotní student psychologie a východní filosofie. Zastává názor, že celostní, empatický a respektu plný přístup k člověku jsou pro dobrý výsledek stejně důležité, jako odborné know how.

DALŠÍ ČLÁNKY

Jak funguje systém monovision, dokáže vyřešit několik párů brýlí a potíže s viděním na blízko? A čím se liší od metody Presbyond?…
Mám málo dioptrií. Laserová operace očí je riziko a zbytečný zásah do oka! Existuje nějaká hranice, kdy už má smysl přemýšlet o operaci?…
Je lepší počkat s laserovou operací až budete mít děti? Dochází vlivem těhotenství a porodu ke zhoršování dioptrií? …
Je astigmatismus komplikací pro laserovou operaci očí? Měli byste kvůli tomu přestat o operaci vůbec uvažovat? Nebo se smířit s tím, že Vám prostě “něco” zůstane?…
Téměř jistě se setkali s názorem, že se dioptrická vada po laserové operaci očí může vrátit zpět. Je to pravda nebo mýtus? A co na to má vliv?…
“Budu po odstranění brýlí na dálku potřebovat brýle na blízko?”Je to mýtus anebo pravda? Opravdu vyměníte brýle za brýle?…
Zásadní odpovědi na otázky jak se liší různé multifokální nitrooční čočky, proč fungují jinak než multifokální brýle a s jakými kompromisy byste měli počítat….
Mohou přístroje nahradit klasickou léčbu suchého oka kapkami a dalšími zdlouhavými procedurami, které mnohdy selhávají proto, že je těžké je dodržovat?…
Znamená syndrom suchého oka jen nedostatek slz? Je možné, že nadměrně slzíte a přesto můžete mít potíže se suchým okem? Ano, i to je možné, a dokonce docela časté….

MY EYE ČLÁNKY

Odpovědi na vše, na co se ptáte.

PŘIHLASTE SE K ODBĚRU NOVINEK