Vidění po operaci šedého zákalu a výměně nitrooční čočky

Jak ostré vidění po operaci šedého zákalu nebo výměně nitrooční čočky můžete očekávat během prvního týdne? Kdy budete schopni pracovat? Jaké faktory na to mají vliv?

Kdy uvidím po operaci čočky?

V diskusních fórech na internetu je možné se dočíst různé informace o tom, jak rychle a dobře kdo viděl nebo neviděl po operaci čočky. Ať už plánujete operaci čočky z důvodu šedého zákalu anebo vetchozrakosti, protože se chcete zbavit brýlí na blízko, asi vás zajímá, kdy zvládnete sednout za volant, číst si nebo pracovat na počítači.

Někdo říká, že viděl téměř okamžitě, jiný si stěžuje, že to měl několik týdnů zamlžené a nemohl fungovat.

Pojďme se tedy podívat na to, jak by to ideálně mělo vypadat a jaké faktory mají vliv na to, jak rychle a dobře po operaci uvidíte.

Jak probíhá operace výměny oční čočky

Ať už se výměna čočky provádí z důvodu šedého zákalu nebo vetchozrakosti, technicky jde o stejnou operaci. Jen čočka je buď čirá nebo zakalená. Pokud je zákal hodně pokročilý, tak může být potřeba větší energie a delšího času k jejímu rozmělnění, nicméně pokud je operatér zkušený, tak na výsledek po operaci by to nemělo mít vliv.

Standardně se oko pouze lokálně znecitliví kapkami a celý zákrok trvá okolo 15 -20 minut.

Vstup do oka okolo 2 mm

V prvním kroku se vytvoří hlavní vstup do oka, který má obvykle okolo 2 milimetrů. Provádí se buďto mechanicky (manuálně) nebo femtosekundovým laserem. Poté se vnitřní tkáně oka, zejména nesmírně důležitý endotel rohovky, chrání speciálním viskoelastickým gelem, aby se co nejméně vystavoval mechanickému stresu v průběhu operace.

Odstranění čočky z jejího pouzdra

Dalším krokem je otevření pouzdra čočky, které v oku zůstává a do kterého se vkládá nová čočka. Tento krok se opět může provádět manuálně nebo za částečné asistence laseru.

Pak přichází na řadu rozmělnění jádra čočky – což se standardně dělá mechanicky pomocí speciálního nástroje a ultrazvuku nebo může pomoci femtosekundový laser, který čočku rozdělí na malé kousky, které se pak ultrazvukem snadněji odsají . Nicméně laser má určité limity a nemusí být dostatečně účinný u některých typů zejména pokročilých stupňů šedého zákalu.

Od tohoto okamžiku asistence laseru končí a všechno dále se provádí manuálně. Laser tedy nenahrazuje práci chirurga, jak se mnozí domnívají, ale pomáhá v některých krocích. Více se tomuto tématu věnujeme ve speciálním článku “Operace šedého zákalu laserem?”

Rozmělněné jádro čočky se musí pečlivě odsát a pouzdro dobře vyčistit, aby tam nezůstal ani kousíček původní čočky. Při tom je důležité, aby se pouzdro nepoškodilo.

Vložení umělé nitrooční čočky a žádné stehy

Když je dokonale „vyluxováno“, vloží se do oka umělá čočka, která je úplně měkká a srolovaná v injektoru, který se protáhne dvou milimetrovým otvorem. Čočka se pak sama rozvine a operatér ji jemně vycentruje. Tím operace končí a drobné vstupy do oka se uzavřou samy po aplikaci malého množství tekutiny.

Jaké je vidění druhý den?

Pokud operace probíhá na jinak zdravém oku, šetrně a s pečlivostí, tak není důvod, aby prakticky hned druhý den po operaci byla zraková ostrost taková, že uvidíte poměrně ostře, lépe než před operací, můžete číst a někdo si dokonce troufá i za volant. I když tady bych přeci jen byla trošku opatrnější, vidění může kolísat, oči mohou být citlivější na světlo a podrážděné.

Po týdnu, by neměl být problém vidět prakticky na cokoliv. Ať již s brýlemi nebo bez nich, v závislosti na typu implanotvané čočky.

Podle dat z odborných studií se pohybuje průměrná zraková ostrost u starší populace se šedým zákalem první den po operaci okolo 60 % až 70 %.  Během prvního týdne se pak dále zlepšuje k 90 % až 100 %. U mladší lidí, kteří podstupovali operaci z důvodu odstranění brýlí bývají výsledky ještě lepší a drtivá většina dosahuje během prvních dnů 100 % zrakové ostrosti.

Proč někdo nevidí dobře i několik týdnů?

Hlavní důvody jsou ve většině případů dva: prvním je samotný průběh operace a druhým typ čočky, na který si musí jejich mozek nejprve zvyknout.

1. Nestandardní průběh operace

Nitrooční operace je vždycky pro jemné vnitřní tkáně oka trochu stres, proto je důležité, aby si operatér počínal zručně a šetrně. Pokud operace neprobíhá ideálně, případně se nepoužije dostatečně kvalitní viskoelastický gel chránící jemné struktury oka, dochází k nadměrnému mechanickému stresu endotelu rohovky. Ten je zodpovědný za metabolismus vody v celé rohovce a udržuje jí tak průhlednou. Proto jeho narušení způsobuje dočasný otok celé rohovky, jehož následkem je zamlžené vidění, jako pod vodou nebo přes igelit. V drtivé většině případů se vidění pomalu projasňuje s tím, jak otok rohovky ustupuje, ale může to trvat i několik týdnů.

2. Typ umělé nitrooční čočky (multifokální)

Druhou nejčastější příčinou, proč není vidění hned perfektní jsou některé typy multifokálních čoček se speciálně upravenou optiku, která rozděluje světlo přicházející do oka do několika ohnisek. Což je pro mozek nepřirozené, z pracovat hned několika ohnisek najednou. Nejčastěji se jedná o tzv. trifokální čočky založené na principu difrakčních (lomivých) kroužků. Mozek se tak musí naučit najít si to správné ohnisko na čtení, na počítač nebo palubní desku automobilu.

Tomuto procesu se říká neuroadaptace a obvykle trvá pár týdnů až měsíců.

Existují ale i čočky, které fungují na jiném principu a proces neuroadaptace je u nich velmi rychlý. Na druhou stranu zase neumožňují přečíst si bez brýlí příbalový leták nebo navléknout nit.

Proto si každý musí před operací zvážit, jaké jsou jeho priority ve vidění a jaký má životní styl.

Co je nejdůležitější pro dobrý výsledek operace?

Určitě je důležité dobře si vybrat čočku, ale zcela zásadní je, aby byl zkušený, zručný a pečlivý váš operatér.

Samozřejmostí by být moderní přístrojové vybavení, ale pozornost je třeba věnovat i kvalitně provedenému předoperačnímu vyšetření. Jak by mělo vypadat, zvláště v případě, že Vás čeká výměna čočky z důvodu odstranění brýlí se můžete podívat ve video článku “Jak má vypadat kvalitní předoperační vyšetření”.

Sdílejte článek:

Facebook
LinkedIn

Sdílejte článek:

Mgr. Regina Chlumská

Zakladatelka a hlavní odborný konzultant MY EYE s více než 20 letou profesionální zkušenosti s lidmi, kteří procházejí rozhodovacím procesem, jak vyřešit své problémy se zrakem. Průkopnice optometrie v ČR v oblasti precizní diagnostiky a možností konzervativní i chirurgické léčby zrakových vad v rámci klinického oboru laserové a nitrooční refrakční chirurgie a chirurgie šedého zákalu. Zastánce medicíny založené na datech více než na dojmech a současně celoživotní student psychologie a východní filosofie. Zastává názor, že celostní, empatický a respektu plný přístup k člověku jsou pro dobrý výsledek stejně důležité, jako odborné know how.

DALŠÍ ČLÁNKY

Jak funguje systém monovision, dokáže vyřešit několik párů brýlí a potíže s viděním na blízko? A čím se liší od metody Presbyond?…
Mám málo dioptrií. Laserová operace očí je riziko a zbytečný zásah do oka! Existuje nějaká hranice, kdy už má smysl přemýšlet o operaci?…
Je lepší počkat s laserovou operací až budete mít děti? Dochází vlivem těhotenství a porodu ke zhoršování dioptrií? …
Je astigmatismus komplikací pro laserovou operaci očí? Měli byste kvůli tomu přestat o operaci vůbec uvažovat? Nebo se smířit s tím, že Vám prostě “něco” zůstane?…
Téměř jistě se setkali s názorem, že se dioptrická vada po laserové operaci očí může vrátit zpět. Je to pravda nebo mýtus? A co na to má vliv?…
“Budu po odstranění brýlí na dálku potřebovat brýle na blízko?”Je to mýtus anebo pravda? Opravdu vyměníte brýle za brýle?…
Zásadní odpovědi na otázky jak se liší různé multifokální nitrooční čočky, proč fungují jinak než multifokální brýle a s jakými kompromisy byste měli počítat….
Mohou přístroje nahradit klasickou léčbu suchého oka kapkami a dalšími zdlouhavými procedurami, které mnohdy selhávají proto, že je těžké je dodržovat?…
Znamená syndrom suchého oka jen nedostatek slz? Je možné, že nadměrně slzíte a přesto můžete mít potíže se suchým okem? Ano, i to je možné, a dokonce docela časté….

MY EYE ČLÁNKY

Odpovědi na vše, na co se ptáte.

PŘIHLASTE SE K ODBĚRU NOVINEK