Jaká omezení Vás čekají po laserové operaci očí? Kdy se můžete vrátit do práce, ke sportu, řídit auto anebo skotačit s dětmi?
Přestože se to zdá ze stránek očních klinik jasné – “vůbec to nebolí a druhý den můžete skoro všechno“, evidentně to vůbec jasné není. Zkušenost je taková, že lidé se bojí délky rekonvalescence, omezení v práci, životě a v péči o rodinu a děti. A to navzdory tomu, co se píše.
Což je pochopitelné, protože když Vám někdo chce něco prodat, tak může trochu přehánět anebo neříkat úplně všechno, takže naše ostražitost je na místě. A pokud jde o zdraví očí, tak dvojnásob.
Takže se podíváme na to, jaká jsou doporučení Evropských a Amerických odborných institucí a autorit v oblasti laserových operací očí. Proč se to může lišit a jak k tomu přistupují u nás.
DOZVÍTE SE:
- Jaké to bude v den operace – kdy uvidíte a co (ne)smíte dělat
- Kdy se můžete vrátit do práce
- Jak rychle se budete moci postarat o domácnost, rodinu a děti
- Od kdy je bezpečné pracovat na PC a dívat se na televizi
- Jak brzy se vrátíte za volant
- Kdy můžete začít sportovat a věnovat se svým koníčkům
- Jak je to s líčením, sprchováním a mytím vlasů
- Kdy můžete k moři nebo na lyže
JAKÁ OMEZENÍ PO OPERACI JSOU NUTNÁ A PROČ?
Obecně existují 3 hlavní důvody pro omezení některých aktivit po laserové operaci očí.
1. Kompletní zahojení povrchu oka
Obnova povrchového epitelu, který brání vstupu infekce. Během laserové operace dochází k jeho narušení. V případě metody ReLEx SMILE jen v oblasti pár milimetrů. Při LASIKu v obvodu zhruba 10 milimetrů. Epitel má obrovskou regenerační schopnost, takže do 24 hodin naroste nový a povrch je tak zahojený. Proto jsou obě metody minimálně bolestivé a rehabilitace vidění tak rychlá (na rozdíl od metody PRK, kde se epitel odstraňuje ve velké ploše a trvá mu to zhruba 3-4 dny, než se celý obnoví.)
2. Lehký otok rohovky po operaci
Jedná se o přirozenou reakci každé tkáně v těle, když je podrážděná nebo narušená. Otok je u každého jinak velký a s jinou rychlostí se vstřebává. Znáte to, každý jsme jiný a různě rychle se hojíme. Proto vidění první 2-3 týdny kolísá, i když je současně ostré prakticky od druhého dne.
3. Zajištění biomechanické stability rohovky
To je důležité především u metody LASIK, kdy došlo k vytvoření a odklopení ultra tenké ochranné „čepičky“ (flapu). Zvláště v prvních dnech se proto doporučuje spát v ochranných brýlích, abyste si ve spánku nepromnuli oči nebo Vás neuhodil Váš spolunocležník 🤤
Když ustoupí otok rohovky, je flap opět pevně spojen se svou „základnou“. Nicméně při jakémkoliv větším úrazu oka, i po mnoha letech, může dojít k tomu, že se flap poškodí. Ale to jsou úrazy, které poškodí i jinak „normální“ oko a je obecně dobré jim předcházet. Dostat větví do oka zkrátka není dobré nikdy, bez ohledu na operaci. A pokud je někdo profesionální boxer nebo hráč amerického fotbalu, pak je s výhodou udělat metodu SMILE nebo i staré dobré PRK.
CO JE NEJDŮLEŽITĚJŠÍ?
Povrch oka je po metodě LASIK a SMILE do 24 až 48 hodin zcela zahojený a riziko infekce po této době je naprosto mizivé.
Pro maximální jistotu a celkovou podporu hojení rohovky kapete kapky s obsahem antibiotik a dalších podpůrných látek po dobu 1 týdne. Pak už jen umělé slzy na zvlhčení očí, které jsou přechodně sušší.
Druhý den po operaci se většina lidí může vrátit do práce a po týdnu ke svému životu bez větších omezení. Jen oči chraňte před mnutím a úrazem, a to i bez ohledu na operaci.
Protože větší úraz, šťouchnutí do oka větví nebo nehtem dítěte, jsou nebezpečné i pro oko, které po operaci není.
JAK SE CHOVAT PO LASEROVÉ OPERACI OČÍ
Uvedená doporučení vycházejí z průřezu Evropských a Amerických odborných institucí, standardů a “gudelines” špičkových klinik s rozsáhlými zkušenostmi. Pokud Vám někdo bude říkat něco jiného, je to možné, protože pravidla nejsou přesně zakotvená.
Doporučení jednotlivých pracovišť v Čechách se může od těchto standardů více či méně lišit. U nás nejsou žádné oficiální pokyny a pravidla a vše tak záleží na zkušenosti a znalosti odborníků, kteří péči poskytují. Stejně tak se liší například i názory v tom, jak dlouho je nutné vysadit kontaktní čočky před vyšetřením a operací. Někteří jsou extrémně opatrní, i když pro to není evidence, někteří zase naopak.
Nicméně jak se dozvíte níže, Evropské standardy se od Amerických odlišují také a ne vždy více je nutně lépe ….
OMEZENÍ PO OPERACI PRVNÍ 3 DNY

OMEZENÍ PO OPERACI OD PRVNÍHO TÝDNE DO 3 MĚSÍCŮ

EVROPA NENÍ AMERIKA – proč se liší doporučení?
Z publikovaných údajů vyplývá, že Evropský přístup je o poznání benevolentnější než Americký. Je to dáno i tím, že Americká FDA, která schvaluje veškeré léky, medicínské technologie a procedury, má extrémně přísná pravidla, proces schvalování je zdlouhavý, nákladný a často trvá klidně i 5 či 10 let. Proto ne vždy odpovídají jeho standardy rychlosti vývoje technologií, které se běžně používají v jiných zemích, a ne vždy reflektují aktuální „best practice“.
Můžete se tak dozvědět, že byste měli spát 1 měsíc v ochranných brýlích, na větší sportování můžete zapomenout také celý měsíc a na koupání dokonce 2 měsíce 😱 Tato doporučení nemusí totiž odrážet pokrok v metodě LASIK, kdy mechanický mikro skalpel (mikrokeratom), nahradil extrémně přesný a šetrný femtosekundový laser. Což posunulo LASIK zase o další úroveň bezpečnosti výš.
Navíc nezohledňují nejnovější metodu SMILE, při které se nevytváří žádná ochranná rohovková „čepička“ (lamela, flap), která by se mohla nevhodným zásahem do oka posunout….Takže pokud se v USA některé kliniky striktně drží FDA doporučení, můžete se oficiálně setkat i s více omezujícími doporučeními. A pokud byste cítili, že jsou Vám bližší a chcete se cítit super ultra bezpečně, klidně se řiďte jimi 😉
Na druhou stranu oční centrum při prestižní Standfordské univerzitě má velmi striktní pravidla a „guidelines“, která ovšem reflektují současný vývoj medicíny a metod, které provádějí. Takže jejich doporučení jsou v souladu s těmi nejlepšími Evropskými a neomezují klienty více, než je z pohledu medicíny nutné a při tom maximálně bezpečné.
Reference:
FDA – What should I expect during and after surgery
RSC (Refractvie surgery council) – What to expect with lasik recovery
Stanford Health Care – Byers eye institute
London Vision Clinic
Oční klinika Lexum
Oční klinika Neovize