Nitrooční fakická (kontaktní) čočka

Jsou fakické čočky řešením pro ty, kterým nebyla doporučena laserová operace očí?

Možná jste také jedním z těch mála (ne)šťastlivců, kterým nedoporučili lékaři laserovou operaci očí, protože mají příliš mnoho dioptrií nebo příliš tenkou rohovku. Možná Vám možnost implantace nitrooční kontaktní čočky nabídli a Vy váháte jestli je to dostatečně bezpečná metoda. Pak je tohle článek přesně pro Vás.

KONTAKTNÍ ČOČKA, KTERÁ SE NEMUSÍ VYNDAVAT?

Zní to skvěle – nitrooční kontaktní čočka, kterou máte v oku natrvalo, žádná péče, ostré vidění 24 hodin denně a navíc, oproti laserové operaci očí, je to zcela reverzibilní (vratný) zákrok. Dá se vyndat a teoreticky vyměnit i za jinou a dokáže vyřešit i takové vady, na které je laser krátký.

Celosvětově se používá téměř 20 let a má ji v oku zhruba  milion lidí. Laserové operace se začaly rutinně provádět před téměř 40 lety a celosvětově ji podstoupilo již přes 40 milionů lidí. Jsou nějaké reálné důvody, proč se nitroočních kontaktních čoček nedává více? Má operace větší rizika než laserová korekce? Nebo jsou horší výsledky a pacienti nespokojeni? Odpovědi Vás možná v mnoha ohledech mohou překvapit a možná si i budete muset poupravit názor na to, co je a co není možné, který jste mohli slyšet i z úst odborníků.

PROČ MI O TOM NIKDO NEŘEKL?

Někdy se může stát, že Vám nějaké řešení není doporučeno nebo nabídnuto, i když by pro Vás bylo vhodné. A to buďto proto, že takovou službu daná klinika nenabízí a nebo i proto, že sám lékař, k ní nemá pozitivní vztah. Což je určitě v pořádku, pokud je to objektivní postoj založený na důkazech a datech (a to nejen vlastních), ale již méně, pokud je to založené více na subjektivních pocitech. Proto existují na světě lékaři, kteří fakickou čočku doporučují více, než laserovou operaci a pak takoví, kteří Vás od ní budou odrazovat. Takže se pojďme podívat na to, co říkají čísla i subjektivní hodnocení lidí napříč kontinenty, kteří operaci podstoupili. 

Sdílejte článek:

Facebook
LinkedIn

Mgr. Regina Chlumská

Zakladatelka a hlavní odborný konzultant MY EYE s více než 18 letou profesionální zkušenosti s lidmi, kteří procházejí rozhodovacím procesem, jak vyřešit své problémy se zrakem. Průkopnice optometrie v ČR v oblasti precizní diagnostiky a možností konzervativní i chirurgické léčby zrakových vad v rámci klinického oboru laserové a nitrooční refrakční chirurgie a chirurgie šedého zákalu. Zastánce medicíny založené na datech více než na dojmech a současně celoživotní student psychologie a východní filosofie. Zastává názor, že celostní, empatický a respektu plný přístup k člověku jsou pro dobrý výsledek stejně důležité, jako odborné know how.

Sdílejte článek:

DALŠÍ ČLÁNKY

Se kterou nitrooční čočkou přečtete bez brýlí i příbalový leták? Se kterou uvidíte nejlépe v noci za volantem a která má nejméně vedlejších efektů? Jak si dobře vybrat!…
Na 105 nejdůležitějších kritérií při výběru a indikaci multifokální nitrooční čočky odpovídal panel přísně vybraných očních lékařů specialistů z Ameriky i Evropy….
Tyto dvě vady se se zaměňují často proto, že se mohou projevovat stejně. Přestože je dalekozrakost vada na dálku, může způsobovat potíže s viděním na blízko….
Jsou laserové operace očí nebo výměny nitrooční čočky zcela bezbolestné, jak se tvrdí, anebo je to trochu reklamní trik ze strany klinik, které Vás na operaci lákají….
10 nejčastějších důvodů, kdy pro Vás laserová operace očí není vhodná a profesionální klinika by Vám ji neměla doporučit. Pak je možné se téměř vyhnout všem komplikacím….
Nedávný spotřebitelský výzkum 18 druhů kontaktních čoček od renomovaných výrobců odhalil až 50 000x vyšší koncentraci PFAS než je limit pro pitnou vodu….
Proč někdo potíže se suchým okem po laserové operaci má a jiný ne? Může na to mít vliv zvolená metoda, počet dioptrií a je možné jim vůbec předejít?…
Jak ostré vidění po operaci šedého zákalu nebo výměně nitrooční čočky můžete očekávat během prvního týdne? Proč někdo říká že viděl hned a někdo až za několik týdnů?…
Keratokonus může závažně poškodit zrak a zhoršit kvalitu života. Dnes je ale možné ho zastavit. Důležité je odhalit onemocnění včas a vyhnout se několika věcem….

MY EYE ČLÁNKY

Odpovědi na vše, na co se ptáte.

PŘIHLASTE SE K ODBĚRU NOVINEK