Jsou fakické čočky řešením pro ty, kterým nebyla doporučena laserová operace očí?
Možná jste také jedním z těch mála (ne)šťastlivců, kterým nedoporučili lékaři laserovou operaci očí, protože mají příliš mnoho dioptrií nebo příliš tenkou rohovku. Možná Vám možnost implantace nitrooční kontaktní čočky nabídli a Vy váháte jestli je to dostatečně bezpečná metoda. Pak je tohle článek přesně pro Vás.
KONTAKTNÍ ČOČKA, KTERÁ SE NEMUSÍ VYNDAVAT?
Zní to skvěle – nitrooční kontaktní čočka, kterou máte v oku natrvalo, žádná péče, ostré vidění 24 hodin denně a navíc, oproti laserové operaci očí, je to zcela reverzibilní (vratný) zákrok. Dá se vyndat a teoreticky vyměnit i za jinou a dokáže vyřešit i takové vady, na které je laser krátký.
Celosvětově se používá téměř 20 let a má ji v oku zhruba 1 milion lidí. Laserové operace se začaly rutinně provádět před téměř 40 lety a celosvětově ji podstoupilo již přes 40 milionů lidí. Jsou nějaké reálné důvody, proč se nitroočních kontaktních čoček nedává více? Má operace větší rizika než laserová korekce? Nebo jsou horší výsledky a pacienti nespokojeni? Odpovědi Vás možná v mnoha ohledech mohou překvapit a možná si i budete muset poupravit názor na to, co je a co není možné, který jste mohli slyšet i z úst odborníků.
PROČ MI O TOM NIKDO NEŘEKL?
Někdy se může stát, že Vám nějaké řešení není doporučeno nebo nabídnuto, i když by pro Vás bylo vhodné. A to buďto proto, že takovou službu daná klinika nenabízí a nebo i proto, že sám lékař, k ní nemá pozitivní vztah. Což je určitě v pořádku, pokud je to objektivní postoj založený na důkazech a datech (a to nejen vlastních), ale již méně, pokud je to založené více na subjektivních pocitech. Proto existují na světě lékaři, kteří fakickou čočku doporučují více, než laserovou operaci a pak takoví, kteří Vás od ní budou odrazovat. Takže se pojďme podívat na to, co říkají čísla i subjektivní hodnocení lidí napříč kontinenty, kteří operaci podstoupili.