LASIK, SMILE nebo PRK? Jak se liší různé laserové operace očí a metody, které používají?

Kolik ve skutečnosti existuje metod laserové operace očí a čím se reálně liší?

V oblasti laserové korekce zraku existují tři hlavní laserové techniky, které se navzdory rozmanitosti komerčních názvů odlišují základními principy a technologiemi, kterými ovlivňují struktury oční rohovky. V tomto video článku se podrobněji podíváme na každou z nich, abychom pochopili jejich specifika, výhody a potenciální rizika.

Přehled hlavních laserových metod

Ačkoli trh nabízí různé komerční názvy a varianty ve snaze odlišit se od konkurence , v základu se setkáváme pouze se třemi hlavními technikami: PRK, LASIK a SMILE.

PRK (Photo Refractvie Keratectomy)

Nejstarší schválená laserová metoda, zavedená před více než 40 lety. PRK pracuje přímo na povrchu rohovky, nezasahuje do hlubších struktur rohovky a nezanechává po sobě žádné stopy. Její nevýhodou jsou omezenější dioptrické možnosti, pooperační bolestivost a pomalejší rehabilitace vidění.

Lasery jsou rychlejší, přesnější, mají sledovače pohybů oka ne ve 3D ani 4D rovinách, ale rovnou 7D. Pohybuje se vůbec oko v tolika směrech? Občas se zdá, že některá vylepšení jsou spíše jen “faceliftem” a snahou se marketingově odlišit, než skutečnou změnou a novinkou.

LASIK (Laser In Situ Keratomileusis)

LASIK, schválený před více než 30 lety, je v současnosti stále nejrozšířenější metodou. Oblibu si získal velkou přesností, téměř okamžitou obnovou vidění po operaci a minimálním pooperačním nepohodlí. Moderní femto LASIK dnes probíhá za asistence dvou laserů, bez použití ostrých nástrojů. Femtosekundový laser vytvoří ochrannou lamelu (tzv. flap nebo “čepičku”), pod kterou pak probíhá přesná úprava zakřivení rohovky druhým laserem, excimerovým. Flap se následně přikládá zpět a obvykle do 24 hodin je povrch oka zahojený.

ReLEX SMILE (Refractive Lenticule Extraction / Small Incision Lenticule Extraction)

Nejnovější metoda představená v Evropě a Asii v roce 2011 a v USA schválená FDA v roce 2016. SMILE při korekci nepracuje s tradiční “ochrannou čepičkou” tzv. flapem. Místo toho se přímo uvnitř rohovky vytváří malá čočka (lenticula) z hlubších vrstev rohovky, která se několika milimetrovým okem vytáhne. Tím dochází ke zcela minimálnímu narušení povrchu oka. Tato metoda využívá výhradně femtosekundový laser, excimerový se neúčastní vůbec.

Jednotlivé kroky laserových zákroků.
Zdroj: Carl Zeiss

NEJDRAŽŠÍ = NEJLEPŠÍ???

Když jde o oči, tak si většina lidí chce dopřát to nejlepšínejbezpečnější. Kliniky se předhánějí v nabízení technologií a všechny říkají, že mají tu nejlepší a nejmodernější. A výrobci laserové technologie přicházejí s novinkami  a vylepšeními.

Při rozhodování, jakou metodu zvolit je samozřejmě na prvním místě klinický stav a zdraví očí. Ale součástí rozhodování by měly být i Vaše individuální potřeby, životní styl a specifické očekávání od operace. Všechny metody jsou extrémně bezpečné a nabízejí vynikající výsledky. Současně mají své specifické výhody, stejně jako potenciální omezení. Pro více detailů si pusťte video v úvodu článku.

Sdílejte článek:

Facebook
LinkedIn

Sdílejte článek:

Mgr. Regina Chlumská

Zakladatelka a hlavní odborný konzultant MY EYE s více než 20 letou profesionální zkušenosti s lidmi, kteří procházejí rozhodovacím procesem, jak vyřešit své problémy se zrakem. Průkopnice optometrie v ČR v oblasti precizní diagnostiky a možností konzervativní i chirurgické léčby zrakových vad v rámci klinického oboru laserové a nitrooční refrakční chirurgie a chirurgie šedého zákalu. Zastánce medicíny založené na datech více než na dojmech a současně celoživotní student psychologie a východní filosofie. Zastává názor, že celostní, empatický a respektu plný přístup k člověku jsou pro dobrý výsledek stejně důležité, jako odborné know how.

DALŠÍ ČLÁNKY

Jak funguje systém monovision, dokáže vyřešit několik párů brýlí a potíže s viděním na blízko? A čím se liší od metody Presbyond?…
Mám málo dioptrií. Laserová operace očí je riziko a zbytečný zásah do oka! Existuje nějaká hranice, kdy už má smysl přemýšlet o operaci?…
Je lepší počkat s laserovou operací až budete mít děti? Dochází vlivem těhotenství a porodu ke zhoršování dioptrií? …
Je astigmatismus komplikací pro laserovou operaci očí? Měli byste kvůli tomu přestat o operaci vůbec uvažovat? Nebo se smířit s tím, že Vám prostě “něco” zůstane?…
Téměř jistě se setkali s názorem, že se dioptrická vada po laserové operaci očí může vrátit zpět. Je to pravda nebo mýtus? A co na to má vliv?…
“Budu po odstranění brýlí na dálku potřebovat brýle na blízko?”Je to mýtus anebo pravda? Opravdu vyměníte brýle za brýle?…
Zásadní odpovědi na otázky jak se liší různé multifokální nitrooční čočky, proč fungují jinak než multifokální brýle a s jakými kompromisy byste měli počítat….
Mohou přístroje nahradit klasickou léčbu suchého oka kapkami a dalšími zdlouhavými procedurami, které mnohdy selhávají proto, že je těžké je dodržovat?…
Znamená syndrom suchého oka jen nedostatek slz? Je možné, že nadměrně slzíte a přesto můžete mít potíže se suchým okem? Ano, i to je možné, a dokonce docela časté….

MY EYE ČLÁNKY

Odpovědi na vše, na co se ptáte.

PŘIHLASTE SE K ODBĚRU NOVINEK