Kontaktní čočky nebo laserová operace? Cítíte se bezpečněji v autě auto nebo letadle?

Je bezpečnější nošení čoček nebo laserová operace?Jaká je reálná pravděpodobnost, že se něco “nepovede” při operaci očí oproti rizikům poškození očí čočkami?

Když bychom se podívali na statistiky počtu zemřelých na silnicích a v letadle, jednoznačně z toho vyplývá, jak mnohonásobně bezpečnější je létat letadlem než jezdit autem. Přesto se většina lidí cítí za volantem rozhodně bezpečněji, někteří mají dokonce z létání hrůzu. Zatím jsem nepoznala nikoho, kdo by měl hrůzu z jízdy autem, a to třeba i takovou, že by do něho odmítal nastoupit.

MÁME TO POD KONTORLOU NEBO…???

Důvodem tohoto našeho pocitu bezpečí v autě je fakt, že to máme pod vlastní kontrolou. Ovládáme to a řídíme sami, dáváme pozor a i když někde v podvědomí víme, že se může něco stát, tak si v nejhorším případě připouštíme drobnou kolizi, při které přijde k úhoně maximálně kus plechu a my se zaboříme do nadýchaného airbagu. V letadle to je prostě jistá smrt a určitě by to bylo hrůzostrašné. Lidé, kteří zažili a přežili těžké autonehody by měli názor asi jiný….

Navzdory faktům a číslům takto přistupujeme nejen k otázkám našich přesunů po zemi či nebi, ale tento náš (ne)pochopitelný způsob uvažování se nevyhýbá ani jiným oblastem, včetně zdraví.

Tato paralela je zvláště přiléhavá když přemýšlíme o bezpečnosti laserových operací očí a současně nosíme kontaktní čočky. Málokdo si dokáže představit, že by mohl při nošení čoček přijít o zrak, ale při laserové operaci to napadne téměř každého.  A je to zcela pochopitelné a přirozené. Svěříte svůj zrak do rukou někoho cizího a k tomu důvěřujete super high-tech technologiím, že vám „nevypálí díru do hlavy“.

LASER BEZPEČNĚJŠÍ NEŽ ČOČKY???😱

Asi tušíte kam mířím a možná už Vám naskakují v hlavě různá „ale přeci….“. Ale ano, je to tak. Data za posledních 15 let opakovaně potvrzují a s vývojem technologií stále jasněji, že šance, že si poškodíte zrak nebo dokonce oslepnete, jsou větší při dlouhodobém nošení kontaktních čoček.

Pokud bych to měla shrnout, tak čísla říkají, že s každým rokem nošení navíc se šance na poškození zraku vlivem čoček zvyšuje. Až v určité fázi převýší rizika, která jsou spojená s laserovou operací, jakožto jednorázovou záležitostí. Rozdíly jsou ovšem zásadní podle toho, jaký typ čoček a v jakém režimu používáte. A samozřejmě rozhodující je způsob, jak se o ně staráte. Takže ano, dalo by se říci, že to máte ve svých rukou a existují způsoby nošení, které svou bezpečností mohou teoreticky předčít laserovou operaci.

Stejně jako budou rozdílné šance na zřícení když zvolíte let s Turkmenistan airlines nebo Lufthansou. Anebo jestli laserovou operaci podstoupíte na renomované klinice se zkušenými operatéry, detailním vstupním vyšetřením (na základě kterého Vám to třeba zatrhnou) a nebo nebo zlvolíte „low cost“ a rychlou akci, když už jste se konečně rozhodli.

MYSLÍTE SI, ŽE JSTE DOSTATEČNĚ OPATRNÍ?

Ale zpět k čočkám. Praxe ukazuje, že nějaký ten „hygienický“ prohřešek udělá za život ve větší či menší míře úplně každý nositel čoček, i ten nejopatrnější. Více ohrožení jsou mladí dospělí, kteří si tato rizika neuvědomují a jejich způsob života zvláště nahrává těmto drobným prohřeškům.

Vzpomínám, jak jsme s kamarádkou před asi 20 lety lovily její super drahé roční čočky ráno v trávě před stanem, neboť v nočním podroušeném stavu se domnívala, že vylívá pouze špinavý roztok . Takže jednoznačně tam byla snaha chovat se zodpovědně – vyndat si čočky pře spaním! (A našly jsme je 🙂 )

Pokud jste fanda do čísel, dat a statistik nebo Vás toto téma zajímá více, doporučuji článek, ve kterém se tomuto tématu věnuji podrobněji a především na základě publikovaných studií.

Samozřejmě mě napadá, že tohle všechno je sice hezké, ale stejně to neřeší strach z létání. Nicméně terapie panické úzkosti z létání se prý řeší poměrně úspěšně tím, že se lidé v bezpečí země seznamují se všemi procedurami, zvuky a pocity, které doprovázejí pobyt ve vzduchu. A tím, že je poznají a vědí, co znamenají, překonávají svůj iracionální strach. Takže pokud Vám v rozletu brání strach z operace očí, můžete ho zkusit překonat tím, že se pokusíte dozvědět všechno o tom, co Vás děsí. Ale jen dobře volte zdroje informací, kterým můžete důvěřovat.

Přeji Vám dobrou a především vědomou volbou při výběru čoček, aerolinek i oční kliniky 🙂

Sdílejte článek:

Facebook
LinkedIn

Sdílejte článek:

Mgr. Regina Chlumská

Zakladatelka a hlavní odborný konzultant MY EYE s více než 20 letou profesionální zkušenosti s lidmi, kteří procházejí rozhodovacím procesem, jak vyřešit své problémy se zrakem. Průkopnice optometrie v ČR v oblasti precizní diagnostiky a možností konzervativní i chirurgické léčby zrakových vad v rámci klinického oboru laserové a nitrooční refrakční chirurgie a chirurgie šedého zákalu. Zastánce medicíny založené na datech více než na dojmech a současně celoživotní student psychologie a východní filosofie. Zastává názor, že celostní, empatický a respektu plný přístup k člověku jsou pro dobrý výsledek stejně důležité, jako odborné know how.

DALŠÍ ČLÁNKY

Jak funguje systém monovision, dokáže vyřešit několik párů brýlí a potíže s viděním na blízko? A čím se liší od metody Presbyond?…
Mám málo dioptrií. Laserová operace očí je riziko a zbytečný zásah do oka! Existuje nějaká hranice, kdy už má smysl přemýšlet o operaci?…
Je lepší počkat s laserovou operací až budete mít děti? Dochází vlivem těhotenství a porodu ke zhoršování dioptrií? …
Je astigmatismus komplikací pro laserovou operaci očí? Měli byste kvůli tomu přestat o operaci vůbec uvažovat? Nebo se smířit s tím, že Vám prostě “něco” zůstane?…
Téměř jistě se setkali s názorem, že se dioptrická vada po laserové operaci očí může vrátit zpět. Je to pravda nebo mýtus? A co na to má vliv?…
“Budu po odstranění brýlí na dálku potřebovat brýle na blízko?”Je to mýtus anebo pravda? Opravdu vyměníte brýle za brýle?…
Zásadní odpovědi na otázky jak se liší různé multifokální nitrooční čočky, proč fungují jinak než multifokální brýle a s jakými kompromisy byste měli počítat….
Mohou přístroje nahradit klasickou léčbu suchého oka kapkami a dalšími zdlouhavými procedurami, které mnohdy selhávají proto, že je těžké je dodržovat?…
Znamená syndrom suchého oka jen nedostatek slz? Je možné, že nadměrně slzíte a přesto můžete mít potíže se suchým okem? Ano, i to je možné, a dokonce docela časté….

MY EYE ČLÁNKY

Odpovědi na vše, na co se ptáte.

PŘIHLASTE SE K ODBĚRU NOVINEK