Jak číst zkušenosti z operace očí, které najdete na internetu.

Nedávno jsem viděla na YouTube video, kde někdo popisoval osobní zážitky a zkušenosti z laserové operace očí. Přiznám se, že jsem měla problémy dokoukat to do konce.

Když jsem pak o tom videu přemýšlela, uvědomila jsem si několik věcí:

  • Když se rozhodneme sdílet nějaký příběh v on-line prostředí, na sociálních sítí, nejčastěji chceme, aby byl natolik zajímavý, že ho vůbec někdo dočte nebo dokouká, a navíc bude mít chuť ho sdílet dál. To je zkrátka úděl sociálních sítí. A i když to zrovna není na sociálních sítí, ale s přáteli u piva, tak stejně chceme zaujmout a nenudit 🤡
  • Čím více posluchačů, tím větší bývá naše snaha
  • A pokud k tomu navíc vyprávíme příběh, ve kterém jsme museli něco překonat nebo se nám dělo nějaké „příkoří“, věci se nám mnohdy zdají s odstupem ještě závažnější a větší.  Ať jsme za hrdiny nebo poražené, jsme prostě dobří, že jsme to zvládli. A musí to být vidět 💪

To samozřejmě není žádný objev, ale banální a přirozená součást toho, jak příběhy vznikají. A když je „story“ dobrá, rádi ji s trochou svého „koření“ pošleme dál. Na tom samozřejmě není vůbec nic špatného, příběhy jsou proto, aby se přeci vyprávěly.

KOSMETIKA NEBO ŘEZNIČINA?

Mnozí asi už tušíte, kam mířím. Protože jsem jednak sama po operaci (tady si můžete přečíst “Jak jsem se (ne)bála laserové operace očí”) a současně mi rukama procházeli tisíce lidí před a po operaci, tak vím poměrně dobře, čím procházejí. A ti, kteří už dospěli tak daleko, že se objednali na vyšetření, ti už mají skoro vyhráno.

Ale myslím teď hlavně na ty, kteří se k takovému skoku teprve chystají a hledají na internetu informace, které by jim pomohly překonat přirozené obavy o vlastní zrak.

No a teď narazí na video nebo diskusi lidí, kteří už jsou na druhém břehu a sdílejí své příběhy, s přirozeností toho, jak se příběhy vyprávějí….

Nikoho nebude příliš ohromovat, když řeknou, že:

  • ……skoro nic necítili, i když to zrovna návštěva kosmetiky nebyla
  • ……to sice po operaci chvíli trochu řezalo, ale vlastně to docela rychle přešlo a 
  • ……prostě šli druhý den do práce
  • ……a to je všechno

Protože to není ani moc zajímavý příběh k vyprávění, ani důkaz o hrdinství a překonávání překážek. A překážky má v tomto smyslu každý, i když každý třeba trochu jiné. Nepoznala jsem nikoho, kdo by to měl opravdu „na háku“.

Navíc jsme národ, který má ve vínku spíše sdílet věci nepříjemné než příjemné, kritizovat, spíše než chválit, takže podle toho vypadá i to, co najdeme ve veřejném prostoru.

Takže se pak snadno dočtete, že:

  • ……vám laser bude nasávat oko tak, že budete mít pocit, že vám vyleze z důlku
  • ……ten smrad, když vám to „vypaluje“ oko je snad horší, než když si u sporáku sežehnete vlasy a že nezbývá než doufat, že se dobře „strefí“
  • ……vás po pár hodinách přepadne taková bolest, že stěží otevřete oči a najdete postel, do které byste se mohli zhroutit, natož vidět na prášky proti bolesti

Ti pozitivnější píší, že jim partner konečně alespoň přinesl čaj do postele anebo měli dobré alibi schovat se před dětmi 😅 A pasáž o první noci ve „svářečských“ brýlích bývá ještě více úsměvná.

KAŽDÝ PROŽÍVÁME SVĚT JINAK

Ráda bych tady podotkla, že já teď v zájmu toho, abyste dočetli až sem, zase tak moc nepřeháním. Opravdu, tohle všechno jsem slyšela, viděla, četla…..😱

Určitě bych nechtěla nikomu brát jeho právo na to, takhle to všechno prožívat a jakkoliv bagatelizovat pocity kohokoliv. Každý jsme jiný a prožíváme věci odlišně, a to je v pořádku.

To podstatné, proč to všechno s Vámi vůbec sdílím je to, že bych všechny, kteří se chystají k velkému kroku, zvažují všechna pro a proti a překonávají spousty strachu, chtěla ujistit, že všechny „hrůzy“, které se dočtou, je třeba mnohonásobně odmocnit, aby se přibližovaly jakési většinové realitě. O které si troufnu říct, že dobře vím, jak vypadá a jak ji bez vypravěčské vášně a snahy zaujmout, popisují pacienti druhý den po zákroku.

Současně se nestresujte – zákroky k odstranění brýlí jsou dobrovolné, nemusíte na ně chodit, pokud máte jakékoliv pochybnosti. Jinak dobře zvolte kliniku, kde mají dlouholeté zkušenosti, nejmodernější vybavení a skutečně dobré lékaře, kteří vědí, co dělají a dělají to dlouho. Pokud se tam již během vyšetření nebudete cítit dobře, personál nebude vstřícný, profesionální, důvěryhodný a lékař nebude ochoten zodpovídat Vaše všetečné otázky, klidně jděte jinam. I když si budete říkat: “Tak když už jsem tady, zaplatila jsem za vyšetření, tak to nějak dopadne…”

Přeji Vám všem úspěšnou cestu k tomu VĚDĚT, NEBÁT SE A VIDĚT!

Sdílejte článek:

Facebook
LinkedIn

Mgr. Regina Chlumská

Zakladatelka a hlavní odborný konzultant MY EYE s více než 18 letou profesionální zkušenosti s lidmi, kteří procházejí rozhodovacím procesem, jak vyřešit své problémy se zrakem. Průkopnice optometrie v ČR v oblasti precizní diagnostiky a možností konzervativní i chirurgické léčby zrakových vad v rámci klinického oboru laserové a nitrooční refrakční chirurgie a chirurgie šedého zákalu. Zastánce medicíny založené na datech více než na dojmech a současně celoživotní student psychologie a východní filosofie. Zastává názor, že celostní, empatický a respektu plný přístup k člověku jsou pro dobrý výsledek stejně důležité, jako odborné know how.

Sdílejte článek:

DALŠÍ ČLÁNKY

Se kterou nitrooční čočkou přečtete bez brýlí i příbalový leták? Se kterou uvidíte nejlépe v noci za volantem a která má nejméně vedlejších efektů? Jak si dobře vybrat!…
Na 105 nejdůležitějších kritérií při výběru a indikaci multifokální nitrooční čočky odpovídal panel přísně vybraných očních lékařů specialistů z Ameriky i Evropy….
Tyto dvě vady se se zaměňují často proto, že se mohou projevovat stejně. Přestože je dalekozrakost vada na dálku, může způsobovat potíže s viděním na blízko….
Jsou laserové operace očí nebo výměny nitrooční čočky zcela bezbolestné, jak se tvrdí, anebo je to trochu reklamní trik ze strany klinik, které Vás na operaci lákají….
10 nejčastějších důvodů, kdy pro Vás laserová operace očí není vhodná a profesionální klinika by Vám ji neměla doporučit. Pak je možné se téměř vyhnout všem komplikacím….
Nedávný spotřebitelský výzkum 18 druhů kontaktních čoček od renomovaných výrobců odhalil až 50 000x vyšší koncentraci PFAS než je limit pro pitnou vodu….
Proč někdo potíže se suchým okem po laserové operaci má a jiný ne? Může na to mít vliv zvolená metoda, počet dioptrií a je možné jim vůbec předejít?…
Jak ostré vidění po operaci šedého zákalu nebo výměně nitrooční čočky můžete očekávat během prvního týdne? Proč někdo říká že viděl hned a někdo až za několik týdnů?…
Keratokonus může závažně poškodit zrak a zhoršit kvalitu života. Dnes je ale možné ho zastavit. Důležité je odhalit onemocnění včas a vyhnout se několika věcem….

MY EYE ČLÁNKY

Odpovědi na vše, na co se ptáte.

PŘIHLASTE SE K ODBĚRU NOVINEK