Musíte se smířit s brýlemi když máte vetchozrakost nebo šedý zákal???

Stařecká vetchozrakost (presbyopie) nás potká všechny, šedý zákal většinu z nás. Je nutné se smířit s několika páry brýlí?

Pokud při čtení tohoto článku máte brýle nebo si ho zvětšujete, případně dáváte kam Vám ruka stačí, možná už tušíte, kam mířím. Pokud jste takhle daleko ještě nedospěli, mám pro Vás hned na začátek ne úplně dobrou zprávu – dříve či později dospějete 😵 Takže jste tu správně….

KOMPROMIS NENÍ DOBRÉ ŘEŠENÍ

Nevím, jak je to s těmi moudry, že s věkem se člověk učí být tolerantnější a dělá snáze kompromisy. Vzpomínám na svého kouče, kterému jsem se kdysi, když jsem začala být velkou managerkou 😆 , svěřila do rukou, tak mě vyvedl z omylu, že kompromis je dlouhodobě dobré řešení. Občas to sice jinak nejde, a pak je to dobré řešení, ale budou-li dvě strany dělat stále a jen kompromisy, budou postupně obě frustrované. Protože nedosahovat neustále toho, oč usilujete, nebude postupně bavit nikoho.

A trochu podobné to je, když stárnou Vaše oči a takzvaná vetchozrakost Vás začne tlačit do kompromisů, které se Vám ani trochu nelíbí. (Což je obzvlášť pikantní, když dostanete nálepku „presbyopie“ neboli vetchozrakost, po čtyřicítce, kdy máte děti sotva na prvním stupni… ) Můžete s tím jakkoliv nesouhlasit, ale to, že přestáváte vidět na mobil a večerní pohádky si dáváte tak daleko, jak to jde, až Vám ruka přestane stačit, je prostě fakt. Který kolem padesátky začne nabírat na opravdových obrátkách.

Klienti mi obvykle říkají, že dokud to tak nějak zvládali s jedněmi brýlemi a nepotřebovali je úplně pořád, ještě to šlo. Ale jakmile si bez nich nepřečetli už vůbec nic a přibyly další na počítač, tak jim začala docházet trpělivost a říkali si, jestli se s tím nedá něco dělat.

ALE NĚKDO PŘECI NEPOTŘEBUJE BRÝLE NA ČTENÍ

Krátkozrací lidé mají trošku výhodu, že sice nevidí nic moc na dálku, ale když si sundají brýle, tak mají ostříží zrak na blízko. Což zní možná pro ty, kteří si bez brýlí ve sprše opakovaně myjí hlavu kondicionérem, jako výtečná výhoda, ale ono i tohle má své jasné limity. Když máte totiž takové mínus 4 dioptrie, tak vidíte super na 25 cm a všechno, co je dál, je rozmazané. (Doporučuji zkusit si dát text 25 cm od očí…..normálně čteme v minimálně 40 cm, počítač máme okolo 70-80 cm.)

Dobrou zprávou je, že je dnes opravdu možné různými způsoby snížit či zcela eliminovat svou závislost na brýlích. Nicméně je třeba k tomu dodat, že zatím nikdo ještě nevynalezl „elixír mládí“ pro náš stárnoucí (vetchý) zrak. Nicméně možnosti, které se dnes nabízejí, jsou rozhodně lepším kompromisem, než ten, který už tak děláme, když nosíme několikery brýle se vším, co k tomu patří.

JAKÉ JSOU VAŠE ZRAKOVÉ PREFERENCE?

Asi už jste zjistili, že různé vzdálenosti Vám (ne)dělají různé potíže. Že jiné je to v autě na dálku, jiné u počítače a jinak vidíte na mobil nebo při čtení příbalového letáku. Při testování zrakových preferencí se právě zaměřujete na tyto tři vzdálenosti – dálku (auto), střední vzdálenost (PC) a blízko (čtení knih). A kromě této zrakové „kvantity“ (tedy na co všechno chcete dobře vidět) je třeba vzít v úvahu kvalitu obrazu – jak je třeba pro Vás důležité vidět dobře v noci, při řízení auta apod.

Proč tyto otázky? Protože všechny možnosti, které Vám ulehčí od neustálého žonglování s brýlemi, mají někde své drobné kompromisy. Své něco za něco. A když budete vědět, kde uděláte kompromis bez velkých problémů, pak můžete zvolit takové řešení, které pro Vás bude skutečně dobrým kompromisem. Takovým, který budete vnímat spíše jako výhru, než kompromis.

Stejným testem a rozhodovacím procesem by si měli projít také všichni, které čeká operace šedého zákalu. Protože dnes není nutné se automaticky smířit s tím, že po operaci je třeba několika párů brýlí. Naopak, díky nadstandardním nitroočním čočkám a postupům je možné být po zbytek života zcela bez brýlí a užívat si svobodu kvalitního vidění úplně na všechno. Ale vždy je nutné k takovému řešení přistupovat individuálně a s ohledem na zrakové nároky a preference každého.

Ať už se potýkáte s vetchozrakostí nebo šedým zákalem, čím více toho před vyšetřením či operací víte, tím lepším partnerem pro diskuzi s lékařem můžete být a můžete společně zvolit přesně to, co si opravdu přejete a s čím budete spokojeni.

Dotazník zrakových preferencí si můžete udělat zdarma ZDE. Jedná se o standardizovaný, celosvětově uznávaný dotazník používaný v nejlepších světových očních centrech.

Sdílejte článek:

Facebook
LinkedIn

Mgr. Regina Chlumská

Zakladatelka a hlavní odborný konzultant MY EYE s více než 18 letou profesionální zkušenosti s lidmi, kteří procházejí rozhodovacím procesem, jak vyřešit své problémy se zrakem. Průkopnice optometrie v ČR v oblasti precizní diagnostiky a možností konzervativní i chirurgické léčby zrakových vad v rámci klinického oboru laserové a nitrooční refrakční chirurgie a chirurgie šedého zákalu. Zastánce medicíny založené na datech více než na dojmech a současně celoživotní student psychologie a východní filosofie. Zastává názor, že celostní, empatický a respektu plný přístup k člověku jsou pro dobrý výsledek stejně důležité, jako odborné know how.

Sdílejte článek:

DALŠÍ ČLÁNKY

Se kterou nitrooční čočkou přečtete bez brýlí i příbalový leták? Se kterou uvidíte nejlépe v noci za volantem a která má nejméně vedlejších efektů? Jak si dobře vybrat!…
Na 105 nejdůležitějších kritérií při výběru a indikaci multifokální nitrooční čočky odpovídal panel přísně vybraných očních lékařů specialistů z Ameriky i Evropy….
Tyto dvě vady se se zaměňují často proto, že se mohou projevovat stejně. Přestože je dalekozrakost vada na dálku, může způsobovat potíže s viděním na blízko….
Jsou laserové operace očí nebo výměny nitrooční čočky zcela bezbolestné, jak se tvrdí, anebo je to trochu reklamní trik ze strany klinik, které Vás na operaci lákají….
10 nejčastějších důvodů, kdy pro Vás laserová operace očí není vhodná a profesionální klinika by Vám ji neměla doporučit. Pak je možné se téměř vyhnout všem komplikacím….
Nedávný spotřebitelský výzkum 18 druhů kontaktních čoček od renomovaných výrobců odhalil až 50 000x vyšší koncentraci PFAS než je limit pro pitnou vodu….
Proč někdo potíže se suchým okem po laserové operaci má a jiný ne? Může na to mít vliv zvolená metoda, počet dioptrií a je možné jim vůbec předejít?…
Jak ostré vidění po operaci šedého zákalu nebo výměně nitrooční čočky můžete očekávat během prvního týdne? Proč někdo říká že viděl hned a někdo až za několik týdnů?…
Keratokonus může závažně poškodit zrak a zhoršit kvalitu života. Dnes je ale možné ho zastavit. Důležité je odhalit onemocnění včas a vyhnout se několika věcem….

MY EYE ČLÁNKY

Odpovědi na vše, na co se ptáte.

PŘIHLASTE SE K ODBĚRU NOVINEK