Je laserová operace očí nebezpečnější než kontaktní čočky?

Jaká je skutečná pravděpodobnost, že dojde k poškození zraku laserovou operací? Jsou čočky bezpečnější alternativou?

Podíváme se na výsledky studií, které srovnávaly rizika spojená s nošením kontaktních čoček versus rizika spojená s laserovou operací očí. Kdo se bojí, nesmí do lesa a když tak jen v brýlích 😱

LZE VŮBEC SROVNÁVAT RIZIKA ČOČEK A OPERACE?

Nošení kontaktních čoček, stejně jako laserové operace očí, mají svá specifická rizika, četnost výskytu i pravděpodobnost vážného ohrožení zraku. Přestože se může zdát obtížné je srovnávat (například pro to, že čočky nosíte obvykle mnoho let, ale operace je jednorázová), tak několik vědeckých studií našlo způsob, jak to možné je, a to dokonce velmi dobře.

Vzali v úvahu komplikace, které jsou pro oba způsoby korekce jednak společné (např. infekce oka) a porovnali na základě reálných dat na tisících očí, jaká je pravděpodobnost výskytu a jaké jsou šance, že závažně poškodí zrak. A pak se zaměřili na komplikace, které jsou pro oba způsoby korekce nejrizikovější z pohledu ztráty zrakové ostrostizhoršení kvality života (a ty se právě liší). A ještě to celé namodelovali v čase, takže uvidíte, zda li vůbec a jak rychle se může stát, že se nošení kontaktních čoček stane rizikovější. Zajímavá jsou i zjištění, jak to můžete ovlivnit například typem kontaktních čoček, které nosíte.

Sdílejte článek:

Facebook
LinkedIn

Mgr. Regina Chlumská

Zakladatelka a hlavní odborný konzultant MY EYE s více než 18 letou profesionální zkušenosti s lidmi, kteří procházejí rozhodovacím procesem, jak vyřešit své problémy se zrakem. Průkopnice optometrie v ČR v oblasti precizní diagnostiky a možností konzervativní i chirurgické léčby zrakových vad v rámci klinického oboru laserové a nitrooční refrakční chirurgie a chirurgie šedého zákalu. Zastánce medicíny založené na datech více než na dojmech a současně celoživotní student psychologie a východní filosofie. Zastává názor, že celostní, empatický a respektu plný přístup k člověku jsou pro dobrý výsledek stejně důležité, jako odborné know how.

Sdílejte článek:

DALŠÍ ČLÁNKY

Se kterou nitrooční čočkou přečtete bez brýlí i příbalový leták? Se kterou uvidíte nejlépe v noci za volantem a která má nejméně vedlejších efektů? Jak si dobře vybrat!…
Na 105 nejdůležitějších kritérií při výběru a indikaci multifokální nitrooční čočky odpovídal panel přísně vybraných očních lékařů specialistů z Ameriky i Evropy….
Tyto dvě vady se se zaměňují často proto, že se mohou projevovat stejně. Přestože je dalekozrakost vada na dálku, může způsobovat potíže s viděním na blízko….
Jsou laserové operace očí nebo výměny nitrooční čočky zcela bezbolestné, jak se tvrdí, anebo je to trochu reklamní trik ze strany klinik, které Vás na operaci lákají….
10 nejčastějších důvodů, kdy pro Vás laserová operace očí není vhodná a profesionální klinika by Vám ji neměla doporučit. Pak je možné se téměř vyhnout všem komplikacím….
Nedávný spotřebitelský výzkum 18 druhů kontaktních čoček od renomovaných výrobců odhalil až 50 000x vyšší koncentraci PFAS než je limit pro pitnou vodu….
Proč někdo potíže se suchým okem po laserové operaci má a jiný ne? Může na to mít vliv zvolená metoda, počet dioptrií a je možné jim vůbec předejít?…
Jak ostré vidění po operaci šedého zákalu nebo výměně nitrooční čočky můžete očekávat během prvního týdne? Proč někdo říká že viděl hned a někdo až za několik týdnů?…
Keratokonus může závažně poškodit zrak a zhoršit kvalitu života. Dnes je ale možné ho zastavit. Důležité je odhalit onemocnění včas a vyhnout se několika věcem….

MY EYE ČLÁNKY

Odpovědi na vše, na co se ptáte.

PŘIHLASTE SE K ODBĚRU NOVINEK